İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2014

JEAN-CLAUDE JUNCKER AP TARAFINDAN KOMİSYON BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

AP’de 15 Temmuz 2014 tarihinde yapılan gizli oylamada, AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na Jean-Claude Juncker seçildi. Bilindiği üzere, yeni Komisyon Başkanı Juncker 22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan AP seçimlerinde en yüksek oyu alan EPP’nin Komisyon Başkan adayı olarak gösterilmiş; ardından Komisyon başkanlık yarışı iki ay boyunca Juncker’in adaylığı üzerindeki tartışmalara odaklanmıştı. 27 Haziran 2014 tarihinde yapılan AB Liderler Zirvesi’nde Juncker, AB Konseyi tarafından resmen Komisyon Başkanı adayı olarak gösterilmişti. Başka bir deyişle AB Konseyi, 2009 yılında yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması hükümleri uyarınca, AB tarihinde ilk kez Parlamento seçim sonuçlarını esas almış ve en yüksek oy oranına sahip parti adayı Jean-Claude Juncker’i, İngiltere ve Macaristan’ın itirazlarına rağmen, Komisyon Başkanı adayı olarak ilan etmişti. Son olarak AP’de yapılan oylama ile Parlamento, Komisyon Başkanı’nın seçilmesinde AB tarihinde ilk kez onay makamı olmanın ötesinde bir rol üstlendi ve doğrudan başkanın seçilmesinde söz sahibi oldu.

Bu çerçevede Juncker’in Komisyon Başkanı olarak seçilmesi, bazı kesimler tarafından “Avrupa demokrasisinin zaferi” olarak ilan edildi. Yeni Komisyon Başkanı Juncker ve AP Başkanı Martin Schulz, Komisyon Başkanlık seçimlerini “Avrupa demokrasisinin ilk gerçek sınavı” olarak değerlendirdiler. Schulz, Juncker’in başkanlığını “ilk kez Avrupa seçim sonuçlarının esas alınarak belirlenmesi” sebebiyle “tarihi” olarak nitelendirdi. Schulz ayrıca, Avrupa vatandaşlarının Komisyon başkanlık seçiminde doğrudan söz sahibi olduğu bu sürecin (Spintzenkandidat process) Avrupa’da parlamenter yönetimi (parliamentarism) güçlendireceğini savundu ve “Parlamento seçimleri ile Komisyon Başkanlık seçimleri arasında kurulan doğrudan bağ AB’yi değiştirecek” dedi. Juncker ise kendisinin Komisyon Başkanı olarak seçilmesini Avrupa vatandaşlarının siyasi iradesinin bir tecellisi olarak değerlendirdi ve “Avrupa demokrasisi konuştu” yorumunda bulundu.

Görevine 1 Kasım 2014 tarihinde başlayacak ve bu görevi 5 yıl yürütecek olan Juncker, atanabilmesi için gerekli olan 376 rakamını aşarak, 751 vekilin 422’sinin oyunu aldı. Parlamento seçimlerinde en yüksek oyu alan EPP mensubu olan Juncker, kendi partisi ile birlikte en yüksek ikinci oyu alan Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) grubu, Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) ve sınırlı sayıda Yeşiller grubu vekilinin desteği ile Komisyon Başkanlığı’na seçildi. Juncker’in başkanlığının AP’de siyasi parti grupları tarafından beklenenden fazla destek bulması, AB’nin ihtiyaç duyduğu istikrar ve meşruiyetin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Mevcut Komisyon Başkanı José Manuel Barroso, 2009 yılında 382 oy ile bu göreve atanmıştı. Parlamentodaki oylamada 729 olarak belirtilen geçerli oylardan Juncker’in Komisyon başkanlığına karşı ret oyu kullanan vekil sayısı 250 olurken, çekimser kalanların sayısı ise 47.