İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2014

AB LİDERLERİ ÜST DÜZEY AB GÖREVLERİ KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARAMADI

AB liderleri, AB kurumlarındaki önemli görevlere atanacak isimleri belirlemek üzere 16 Temmuz 2014 tarihinde Brüksel’de bir araya geldi. Zirve öncesinde, AB liderlerinin, başta halen Catherine Ashton’ın üstlendiği AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi makamına kimin geleceği konusunda bir karar vermesi bekleniyordu. Buna karşılık, toplantıdan bu yönde bir karar çıkmadı. Toplantının ardından yayımlanan karar metninde, AB kurumlarındaki önemli görevlere kimlerin atanacağı konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu ve bu konudaki kesin kararın, 30 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilecek yeni bir Zirve’de verileceği öğrenildi.

Yüksek Temsilci pozisyonuna kimin atanacağı büyük önem teşkil ediyor. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, Yüksek Temsilci Catherine Ashton’ın görevini devralacak adaylar arasında öne çıkıyor. Buna karşılık, Orta ve Doğu Avrupalı AB üyesi ülkelerin merkez sol görüşlü İtalyan politikacı Mogherini’nin bu göreve getirilmesine, Ukrayna krizi kapsamında Rusya yanlısı olduğu ve gerekli tecrübeye sahip olmadığı gerekçesiyle karşı çıktıkları biliniyor. Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite, Mogherini’nin Yüksek Temsilci olmasına karşı çıkarken, bu makam için çatışmalarda tarafsız olmak ve dışişleri alanında tecrübe sahibi olmak üzere iki önemli kıstas belirlediğini vurguladı.

Mogherini’ye alternatif olarak kulislerde ismi geçen diğer adaylar arasında ise Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ve Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Bulgar Üyesi Kristalina Georgieva bulunuyor. Rusya’ya yönelik sert bir politika izlenmesi gerektiği görüşünü savunan Sikorski’nin Yüksek Temsilcilik makamına getirilmesine Batı Avrupalı Üye Devletlerin sıcak yaklaşmadığı biliniyor.

Bu ayın sonunda kabinesindeki Komisyon üyelerini belirlemeye hazırlanan yeni Komisyon Başkanı Juncker’in bu konudaki görüşü de bu göreve kimin getirileceği konusunda önem taşıyor. Bu makama saygın ve tecrübeli bir ismin getirilmesi gerektiğini düşünen Juncker’in Yüksek Temsilcilik görevi için tercihinin Kristalina Georgieva’dan yana olduğu biliniyor.

Buna karşılık, Avrupa Komisyonu yeni Başkanı Juncker’in Hıristiyan Demokrat gruptan gelmesi, aynı gruba mensup Sikorski ve Georgieva’nın bu göreve getirilmesini zorlaştırıyor. Almanya Şansölyesi Merkel, AP seçimleri ışığında bu göreve Sosyalist grup mensubu bir isimin getirilmesinin mantıklı olacağını ifade ediyor.

AB liderlerinin üzerinde uzlaşması beklenen bir diğer önemli görev ise, AB Konseyi Başkanlığını görev süresi 30 Kasım 2014 tarihinde dolacak olan Herman Van Rompuy’un pozisyonu. AB Konseyi Başkanlığına kimin getirileceği konusunun Ekim ayına kadar çözüme ulaşamayabileceğine dikkat çeken diplomatik kaynaklar, Belçikalı Herman Van Rompuy’un halefi olarak gösterilen Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt’in Almanya ve İngiltere tarafından desteklenmesine karşın, Fransa’nın muhalefetiyle karşılaşabileceğini ifade ediyor. Bunun nedeni olarak ise Danimarka’nın Avro Alanı’na dâhil olmaması gösteriliyor. AB Konseyi Başkanlığı için ismi geçen diğer adaylar arasında Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Letonya eski Başbakanı Valdis Dombrovskis ve Estonya eski Başbakanı Andrus Ansip bulunuyor.

Mevcut Komisyon’un bayan üyelerinden Juncker’e çağrı

15 Temmuz 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için AP’nin onayını alan Juncker’i bekleyen en önemli görev ise, yeni Komisyon’un oluşturulması olacak. Bu konuda Juncker’i zorlu bir görev bekliyor. AP Başkanı Martin Schulz, Juncker’in mevcut İkinci Barroso Komisyonu’nda bulunan kadın komisyon üyesi sayısından daha az kadın aday sunması halinde, Komisyon’un güvenoyu alması için AP’de gerekli çoğunluğun sağlayamayacağını belirtti. Bilindiği üzere İkinci Barroso Komisyonu’nda dokuz kadın üye bulunuyor.

Avrupa Komisyonu’nun bayan üyeleri, yeni Komisyon’da en az on bayan üyenin bulunması için bir girişim başlattı. İkinci Barroso Komisyonu’nun bayan üyeleri; Neelie Kroes, Cecilia Malmström, Kristina Georgieva, Maria Damanaki, Androulla Vassiliou, Connie Hedegaard, Maire Geoghegan Quinn ve Catherine Ashton, 11 Temmuz 2014 tarihinde Juncker’e hitaben kaleme aldıkları mektupta, Juncker'in, son on yıldır görev yapan ve Komisyon’daki koltukların neredeyse üçte birine bayanları atayan Barroso’dan daha iyi bir sonuç ortaya koyması gerektiğini belirtti.