İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2014

Berlin’den Batı Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşmesine destek

15 Temmuz 2014 tarihinde Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde gerçekleşen bölgesel zirveye katılan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Almanya’nın Batı Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşmesini desteklediğini açıkladı. Bölgedeki tüm ülkelerin AB perspektifini desteklediklerini kaydeden Merkel, Balkanlar’da AB genişlemesinin devam edeceğine işaret ederken, buna karşılık yapılması gereken çok şey olduğuna dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere, Avrupa Komisyonu Başkanlığı 15 Temmuz 2014 tarihinde AP tarafından onaylanan Jean-Claude Juncker, kampanyası kapsamında AB’nin genişleme sürecinde bir duraklama yaşanacağını açıklamıştı. Hâlihazırda müzakere eden aday ülke statüsündeki ülkelerle katılım müzakerelerinin devam edeceğini kaydeden Juncker, buna karşılık “önümüzdeki beş yıl içerisinde yeni bir genişleme olmayacağının” altını çizmişti. Batı Balkan ülkelerinden yalnızca Sırbistan ve Karadağ katılım müzakeresi yürüten ülke konumunda bulunuyor.

Merkel, Makedonya’nın katılım müzakerelerine başlamasına en büyük engel olarak görülen isim sorununun çözümü için uzlaşıya dayalı bir çözüm bulunmasında Üsküp’e destek sözü verdi. Bunun yanında, Sırbistan ile Kosova arasında AB arabuluculuğundaki diyalog kapsamında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik, Nisan 2013’te varılan tarihi anlaşmadan övgüyle söz eden Şansölye Merkel, Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda büyük ilerleme kaydedildiğini ifade etti. Merkel, Bosna-Hersek ile ilgili olarak ülkedeki siyasetçilere Bosna-Hersek’i AB’ye yaklaştıracak yeni bir dinamik oluşturmaları yönünde çağrıda bulundu.