İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2014

AB ve Fas arasındaki balıkçılık anlaşması yürürlüğe girdi

AB gemilerinin Fas sularında avlanmasını içeren balıkçılık anlaşması, 15 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece AB iki yıllık aranın ardından yeniden Fas sularında avlanabilecek. Bilindiği üzere, AB ve Fas, Aralık 2013’te dört yıllık bir süreyi içeren balıkçılık anlaşması imzalamıştı. Söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, Fas tarafından da onaylanması beklenmekteydi. Bu anlaşma, AB’nin Ortak Balıkçılık Politikası’nın reformunda sonra yapılan yeni nesil balıkçılık anlaşmalarının bir örneği olarak gösteriliyor.

AB’nin yeni nesil balıkçılık anlaşmaları çevresel sürdürülebilirliğe, ekonomik karlılığa ve uluslararası kurallara daha kuvvetli vurgu yapmakta. Fas’a mali destek ve balıkçılık sektörünün geliştirmesi karşılığında, AB gemilerine Fas sularında avlanabilme hakkı veren anlaşmanın ayrıntıları şu şekilde oluştu:

--Yeni protokol, 11 Üye Devlete (İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa, Almanya, Litvanya, Letonya, Hollanda, İrlanda, Polonya ve İngiltere) ait en fazla 120 gemiyi kapsıyor;

--Yeni protokol ile balıkçılık imkânları bakımından önceki protokole göre üçte bir oranında bir artış oluşturuldu;

--Yeni protokol endüstriyel ve küçük ölçekli balıkçılık faaliyetleri de dahil olmak üzere toplam 6 kategoriyi kapsıyor.

AB için söz konusu anlaşmanın toplam maliyeti yaklaşık 30 milyon avro olarak açıklanırken, bunun 16 milyon avrosu Fas hükümetinin zarar kaybını telafi etmek için, 14 milyon avrosu ise, ülkenin balıkçılık sektörünü desteklemek için kullanılacak. Bununla birlikte yeni protokolün Fas’lı balıkçılar için daha fazla iş imkânı sağlayacağı belirtiliyor.