İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2014

Yeşil istihdam krize rağmen artıyor

16 Temmuz 2014 tarihinde Milano’da İtalya Dönem Başkanlığı’nın ilk Gayriresmi Çevre Konseyi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda; AB’de yeşil istihdam ile kısa ve orta vadedeki çevre ve iklim değişikliği stratejileri konuları masaya yatırıldı. Toplantıda, düşük karbonlu ekonomiye geçiş için yeni iş modellerinin AB genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik siyasi iradenin canlı tutulması ortak mesaj olarak ifade edildi.

İtalya’nın Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Giuliano Poletti, yeşil ekonomiye geçişi önemsediklerini ve toplantıda gösterilen siyasi tutumdan duyduğu memnuniyeti belirtti. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, krize rağmen, 2002-2011 tarihleri arasında temiz enerji ve çevre dostu modeller etrafında gelişen istihdam rakamlarının 3 milyondan, 4.2 milyona ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca AB’de 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında sağlanacak kaynak verimliliği ile AB’de 2 milyondan fazla istihdam imkânı sağlanacağı tahmin ediliyor. Toplantıda Bakanlar, Avrupa Komisyonu’nun bu sene başında sunduğu 2030 yılına ait iklim ve enerji paketinin bir an önce yasal sürecini tamamlaması gerektiği çağrısı yaparken, AB Emisyon Ticaret Sistemi üzerindeki yapısal reformların, AB’nin karbon pazarındaki etkinliğine ve fiyatların yukarı çekilmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Toplantının diğer önemli başlığını ise yeni bir iklim değişikliği anlaşmasının taslak metni oluşturdu. Konuya ilişkin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon önderliğinde 23 Eylül 2014 tarihinde New York’ta yapılacak İklim Zirvesi’nde AB’nin anlaşma metni ve Zirve’ye yönelik pozisyon belgesini sunması bekleniyor.