İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2014

AB BAKANI ÇAVUŞOĞLU, İTALYA’YI ZİYARET ETTİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Temmuz 2014 tarihinde İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Türkiye’nin AB sürecinin hızlandırılması ve bazı fasılların müzakerelere açılması konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İtalya’da bir dizi temasta bulunan AB Bakanı Çavuşoğlu’nun ziyareti, AB Dönem Başkanlığı’nı Yunanistan’dan yeni devralan İtalya’nın Başkanlık öncelikleri arasında, “genişleme ve Türkiye-AB müzakere sürecinin yeninden canlandırılması” konularının yer alması nedeniyle önem arz ediyor.

1 Temmuz 2014 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenen İtalya’nın hazırladığı Başkanlık programında, “stratejik bir öncelik” olarak değerlendirilen Genişleme Politikası, “Avrupa’da barış, demokrasi ve güvenliğin tesisi ile istikrar, refah ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyen” bir araç olarak nitelendiriliyor. Programda ayrıca, “Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin yeniden canlandırılmasına özellikle dikkat edileceği” ifadeleri yer alıyor. Bilindiği üzere İtalya, Türkiye’nin AB üyeliğini her dönemde en çok destekleyen AB Üye Devletlerinden biri oldu. Bu kapsamda, İtalya’nın AB Dönem Başkanlığı’nın Genişleme Politikasındaki öncelikleri arasında, Türkiye-AB müzakere sürecinin ilerlemesine verilen destek açıkça ifade ediliyor.

AB Bakanı Çavuşoğlu, İtalya’ya gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret kapsamında, ilk gün İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, İtalya’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Müsteşarı Sandro Gozi ve İtalya Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Fabrizio Cicchitto ile birer görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu’nun İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini ile görüşmesinde, Türkiye’nin AB üyelik süreci ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları başta olmak üzere, diğer önemli bölgesel konuların da ele alındığı belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu’nun İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile görüşmesinde ayrıca, Avrupa Komisyonu Başkanlığına yeni seçilen Jean-Claude Juncker’in “gelecek beş yıl boyunca AB’ye yeni üye alınmayacağı” yönündeki ifadeleri ele alındı. Juncker’in açıklamasının aksine, İtalya’nın Dönem Başkanlığı’nda genişleme konusuna verdiği öneme dikkat çeken AB Bakanı Çavuşoğlu, İtalya’nın AB Dönem Başkanlığı süresince Batı Balkan ülkeleri ile Türkiye’yi ön plana çıkarmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Genişleme konusunun AB bütünleşme sürecinin en önemli ayağı olduğuna dikkat çeken AB Bakanı Çavuşoğlu, AB’nin genişlemeyi durdurarak diğer sorunları çözebilme olasılığının bulunmadığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve İtalya’nın AB müzakere sürecinin hızlandırılması konusunda aynı çizgide olduklarını belirtti ve İtalya’nın Dönem Başkanlığı’nda yeni fasılların açılması için gayret sarf edeceklerini sözlerine ekledi.

AB Bakanı Çavuşoğlu, İtalya ziyaretinin ikinci gününde, İtalya Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pier Ferdinando Casini ile bir görüşme gerçekleştirdi.