İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2014

AB’den, Türkiye Adalet Akademisi’ne destek

Türkiye Adalet Akademisi’ni destekleyen AB finansmanlı projenin sonuçları, Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçıl, Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari ve AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Erwan Marteil’in katılımıyla, 22 Temmuz 2014 tarihinde Ankara’da düzenlen törende açıklandı.

AB Türkiye Delegasyonu tarafından yapılan açıklamada, AB’ye üyelik süreci kapsamında Türkiye’de yargı sistemine mali destek sağlanmasının, Türkiye’nin modernleşme çabalarına AB’nin sağladığı katkının önemli bir parçasını oluşturduğu kaydedildi.

Türkiye Adalet Akademisi, Almanya Federal Adalet Bakanlığı’nca desteklenen ve Almanya Uluslararası Hukuk İşbirliği Vakfı’nın yanı sıra, Macaristan Hâkimler Okulu’nun işbirliğiyle uygulan projenin, AB standartları doğrultusunda hâkim ve savcılara yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi ve yargı bağımsızlığı konusunda bilincin artırılması açısından oldukça faydalı olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye Adalet Akademisi, proje kapsamında Avrupalı ortaklarıyla işbirliği içerisinde hâkim ve savcı adaylarının kapsamlı bir şekilde eğitimi için çeşitli eğitim stratejileri ve yeni müfredatlar geliştirdi. 1.1 milyon avroluk finansmanı AB tarafından karşılanan proje kapsamında 200 hâkim ve savcı, Akademi’de eğitim verebilmek için öğretme teknikleri ve iletişim becerileri konusunda eğitim aldı.

Bunun yanı sıra, Türkiye Adalet Akademisi’nin işleyişine destek vermek üzere, insan hakları ve etki analizi konusunda faaliyet gösterecek özel birimler oluşturuldu. Açıklamada, bu çalışma ile birlikte AB’nin, Türkiye’nin yargı sistemini AB standartlarına uyumlu hale getirme yönündeki katkısının 128 milyon avroyu aştığı ifade edildi.