İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2014

Kosova vize serbestliği sürecinde ilerliyor

Avrupa Komisyonu tarafından 24 Temmuz 2014 tarihinde yapılan açıklamada, Kosova’nın vize serbestliği ile ilgili yol haritasında, gerekliliklerini karşılama konusunda büyük mesafe kat ettiği vurgulandı. Avrupa Komisyonu, gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, vize serbestliğinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için daha fazla çaba harcanması ve potansiyel suiistimallere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu, konu ile ilgili hazırlanan raporda, geri kabul sisteminin işleyişi, mültecilerinin geri dönüşü ile ilgili mekanizmanın varlığı ve faaliyeti, sınır yönetimi, göç, iltica ve Kosova’nın ceza adaleti sisteminin ıslah edilmesi alanlarında yapılan yasama ve uygulama işlemlerinin önemine işaret etti. Öte yandan, mültecilerin geri dönüşlerinin sürdürebilir kılınması, medeni hal statülerinde kesinlik sağlanması, Vize Bilgilendirme Sisteminin (VSB) halka açılması, yargı serbestliğinin yanı sıra, organize suç ile yolsuzluk davalarındaki karar tutanaklarının daha güvenilir biçimde saklanması konusunda ilave reformların yapılması gerektiği belirtildi.

Vize serbestliğinin AB’ye olası etkilerini de değerlendiren Avrupa Komisyonu, Kosova’dan gelen sığınma taleplerinin artışı göz önünde bulundurulduğunda, vize serbestliğinin AB açısından göç ve güvenlik riskleri taşıyabileceğini bildirdi.