İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EYLÜL 2014

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 12’NCİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÖREVİNE BAŞLADI

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’inci Cumhurbaşkanı olarak seçilen AK Parti Genel Başkanı ve 61’inci Hükümetin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ağustos 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda mazbatasını aldıktan sonra, yemin ederek görevine resmen başladı. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk kez halkın doğrudan katılımıyla yapılması ve Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alarak seçilmesi nedeniyle, Türkiye’nin siyasi tarihinde dönüm noktalarından biri olarak görülüyor.

Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, seçimlerin hemen ardından gerçekleştirdiği konuşmada, “eski tartışmalarla vakit kaybetmeden, enerjisini heba etmeden, kamplaşma ve kutuplaşmaya fırsat vermeden, Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 2023 hedefine odaklanılacağı” mesajını verdi. Resmi olmayan sonuçların açıklanmasının hemen ardından AK Parti Genel Merkezi’nden halka seslenen, “Seçimin kaybedeni olmadığını” kaydeden ve “eski tartışmaları, gerilimleri eski Türkiye'de bırakalım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “yalnızca kendisine oy verenlerin değil, 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağını” söyledi ve “yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini başlatma” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici sonuçları Resmi Gazete’de 11 Ağustos’ta; kesin sonuçlar ise 28 Ağustos 2014 tarihinde yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan kesin seçim sonuçlarına göre, 12’nci Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 51,79 alırken, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı yüzde 38,44, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı ise yüzde 9,76 oldu. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplam 55.692.841 kayıtlı seçmenden, sandık başına giden seçmen sayısı 41.283.627, oy vermeyen seçmen sayısı ise 14.409.213 oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım oranı ise, genel ve yerel seçimlere katılım oranlarından düşük bir seviyede gerçekleşti ve yüzde 74,13 seviyesinde kaldı.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından da büyük önem arz ediyor.12’nci Cumhurbaşkanı Erdoğan,TBMM'deki yemin töreninin ardından, 28 Ağustos 2014 tarihinde Çankaya Köşkü'nde düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “AB’ye yürüyüşümüz daha da kararlı bir şekilde devam edecek” vurgusu yaptı. 90’dan fazla ülkenin üst düzey temsilcilerinin katıldığı törende, altı AB üyesi devlet, devlet başkanı, başbakan ve bakan düzeyinde temsil edildi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Belçika Devlet Bakanı Herman De Croo törene katılan AB temsilcileri arasında yer aldı.

Öte yandan, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sebebiyle bir tebrik mesajı yayımlayan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Türkiye'nin, AB'ye katılım müzakereleri yürüten bir aday ve komşu ülke, önemli bir ticaret ortağı ve dış politika müttefiki olarak AB'nin kilit bir ortağı olduğuna dikkat çektiler. Mesajda, “Erdoğan'ın yeni makamının içerdiği uzlaştırıcı rolü muhafaza edeceğine ve Türk toplumunu oluşturan tüm topluluk, inanç, hassasiyet, düşünce ve yaşam tarzlarının tamamını kucaklamak için çaba göstereceğine” inandıklarını kaydeden Barroso ve Van Rompuy, ayrıca Erdoğan’ın çözüm sürecine yönelik desteğinin ve Kıbrıs’ta bir çözüme varılması amacıyla vermekte olduğu desteğin sürmesi yönündeki temennilerini dile getirdiler. 

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Erdoğan'ı tebrik eden AP Başkanı Martin Schulz ise, “Türkiye'nin şimdi AB yolunda ilerlemek için birlik, reform, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuğa saygıya ihtiyacı var” dedi. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle de, Twitter hesabında seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye'de tüm kesimleri kapsayan uzlaşmacı bir yaklaşım sergileneceğine güvendiğini” söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12’nci Cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin İKV basın açıklaması için tıklayınız.