İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EYLÜL 2014

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İLK RESMİ ZİYARETİNİ KKTC’YE YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk yurt dışı gezisini 1 Eylül 2014 tarihinde KKTC’ye gerçekleştirdi. Adadaki iki toplum arasında devam eden müzakere sürecinin son aşamasında gerçekleştirilen bu ziyaretin önemini, "Resmî diplomatik ilişkiler sürecini Kuzey Kıbrıs’tan başlatıyoruz" ifadeleriyle vurgulayan Erdoğan, NATO Zirvesi ve BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin Kıbrıs konusunu gündeme getireceğini kaydetti. Ziyarette, “adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana” olan Türkiye’nin, “garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs konusundaki kararlılığını” sürdüreceği ve “iki devletli çözümden başka bir durumun kabul edilemeyeceği ”mesajları öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret kapsamında KKTC’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, hükümet yetkilileri ve muhalefet partileri yetkilileriyle görüşmelerde bulundu. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile düzenlendiği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm konusunda Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin üzerine düşeni yaptığını; sürecin diğer muhataplarından da aynı samimiyet ve gayreti beklediklerini kaydetti. Erdoğan ayrıca, garantör ülke olarak Türkiye’nin her zaman KKTC ile yakından ilgilenmesinin doğal olduğunu hatırlattı.  

Bilindiği üzere, 11 Şubat 2014 tarihinde KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında iki liderin ortak açıklamaları ile yeniden başlayan ve BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde devam eden görüşmelerde son aşamaya gelinmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 yılın ardından Kıbrıs sorunun mağdurunun Kıbrıs Türk halkı olduğunu söylerken, uzlaşma yönünde bir tavır ortaya koymayan GKRY’ye karşı, uluslararası camianın kararlı adımlar atmasını özellikle beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki resmi tezlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “siyasi eşitliğe dayalı ve iki devletli bir çözüm” dışında bir öneriyi kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde, ayrıca GKRY’nin tek taraflı olarak başlattığı petrol ve doğalgaz arama çalışmaları ile KKTC tarafından Pirî Reis gemisi ile yürütülen çalışmalar gündeme geldi. Erdoğan, uluslararası hukukun gereği olarak, bölgede çıkacak petrol ve doğalgazın, tüm Kıbrıs halkının hakkı olduğunu hatırlattı. Erdoğan, deniz altına askılı boru sistemiyle KKTC’ye su getirilmesi projesinin de, bu yıl tamamlanacağını ve Türkiye’den Ada’ya elektrik temin edileceğini belirtti.