İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EYLÜL 2014

Fransa’da hükümetin istifası üzerine yeni hükümet kuruldu

Fransa'da iktidar partisi içinde ekonomi politikalarına ilişkin yaşanan anlaşmazlıklar, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın iki yıl içinde, üçüncü hükümeti görevlendirmesine neden oldu. Başbakan Manuel Valls, kabinede ekonomi politikalarıyla ilgili olarak yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle 25 Ağustos 2014 tarihinde, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı’na sundu. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı François Hollande, yeni hükümeti kurma görevini tekrar Valls'e verdi.

Ekonomik durgunluğun yaşandığı ve işsizliğin yüzde 10’un üzerinde bulunduğu Fransa’da, Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg Almanya'nın kemer sıkma politikaları konusunda diretmesine karşı çıkılması gerektiğini savunarak yeni bir ekonomi politikası geliştirilmesi çağrısında bulunmuş ve ekonomide bütçe açığının azaltılmasının öncelik olmaması gerektiğini ileri sürmüştü. Montebourg’un hükümet ve Cumhurbaşkanı Hollande ile ters düşmesinin yanı sıra Fransa ekonomisinin zayıflığı ve Sosyalist Parti'nin Mart ayındaki yerel seçimlerde aldığı yenilgi üzerine, Nisan ayında göreve getirilen Valls'e verilen kamuoyu desteğini yüzde 36'ya kadar geriletmişti.

Cumhurbaşlanı Hollande, Fransa’nın vergi kesintileri ve kamu harcamalarının kısılması yoluyla kamu açığının azaltılmasını, AB’nin ikinci büyük ekonomisinin canlandırılması için hedef olarak ortaya koyarken, hükümetin isitifasından sonra Başbakan Valls’ten ülke için bu hedefleri gözetecek bir kabine oluturması talebinde bulundu. İkinci kabinesini açıklayan Başbakan Manuel Valls, Montebourg'un yerini, eski bankacı ve Cumhurbaşkanı'nın ekonomi danışmanı Emmanuel Macron aldı. Eğitim Bakanı Benoit Hamon'ın yerine, Kadın Hakları Bakanı Najat Vallaud-Belkacem; Kültür Bakanı Aurélie Filippetti'nin yerine ise Fleur Pellerin geçti.

Fransa’nın, ekonomik durgunluktan çıkışta diğer Avro Alanı ülkelerinin gerisinde kalması ile birlikte Hollande’ın Cumhurbaşkanlığındaki hükümet hayal kırıklığı yaratmıştı. Hükümet, bu yıl ve önümüzdeki yıl, kamu açığı hedeflerini karşılayamayacağını açılamıştı. Yeni hükümete ilişkin ilk test, önümüzdeki ay sunulacak ve Aralık ayında oylanacak olan 2015 bütçesi olacak. Avrupa Komisyonu ise, Fransa’nın yeni hükümetinden ekonominin canlandırılması ve kamu açığının azaltılmasını hedefleyen reform planına hız kazandırılmasını bekliyor.