İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EYLÜL 2014

Fransa AB Ekonomisinin canlandırılması için Zirve düzenlenmesini istiyor

28 Ağustos 2014 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avro Alanı’nın durgunluktan kurtarılması için bir zirve yapılmasını önerdi ve bu önerisini 30 Ağustos’ta düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde tekrarladı.

AB ekonomisinin güçlendirilmesinin önemini ifade eden Hollande, bunun AB’nin dünyadaki yeri açısından da önemli olduğuna işaret etti. AB’nin dünyada en düşük büyümeye sahip ve ekonomik toparlanmayı gerçekleştirememiş bir bölge olmasını istemediklerini belirten Hollande, büyümenin yeniden canlandırılması gerektiğini ortaya koydu. Bu amaçla, Avrupa Komisyonu’nun yeni Başkanı Jean-Claude Juncker’in de tasarladığı gibi kamu ve özel sektör yatırımlarının desteklenmesine yönelik olarak önümüzdeki üç yılda 300 milyar avroluk bir paket oluşturulmasını ve bu konuların tartışılacağı bir Avro Alanı Zirvesi’nin en kısa zamanda düzenlenmesini önerdi.

Toplantının tarihinin henüz belirlenmemiş olmasına karşın, bunun Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelere ilişkin 2015 bütçesine yönelik görüşlerini açıklamasından önce gerçekleşmesi planlanıyor. Bu toplantıda üye ülkelerin kamu açıklarının azaltılmasındaki hızın yavaş seyretmesi de ele alınacak. Fransa, Ağustos ayında kamu açığının GSYİH’ye oranını, öngörülen yüzde 4’ün altına çekemeyeceğini açıklamıştı. Ülkenin 2015 için öngörülen yüzde 3 hedefini karşılayamaması ihtimali de bulunuyor.