İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2014

AVRUPA KOMİSYONU İŞLETME VE SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HEYETİNİN İKV’Yİ ZİYARETİ

Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü’nden İşletmelerin Rekabetçiliği, Sanayi ve Büyüme Politikaları Direktörü Didier Herbert, Uluslararası İlişkiler ve Büyüme Misyonu Dairesi Başkan Vekili Christos Kyriatzis ile AB Türkiye Delegasyonu Tek Pazar Dairesi Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölümü Sektör Yöneticisi Ela Yazıcı İnan’dan oluşan heyet, 9 Eylül 2014 tarihinde İKV’yi ziyaret ederek İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Proje Müdürü Çisel İleri ile görüşme gerçekleştirdi. Tanışma toplantısı niteliğinde olan ziyarette Komisyon heyeti, Türkiye’nin Genişleme Genel Müdürlüğü ile kurduğu yakın ilişkiye benzer bir çalışma ilişkisini İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü olarak geliştirmek istediklerini, bu çerçevede önümüzdeki dönemde Türkiye ve AB’den iş dünyasını bir araya getirecek girişimlerde bulunmayı planladıklarını ifade etti. Ekim ayında Türkiye’nin COSME Programı’na katılımına ilişkin düzenlenecek resmi toplantıya Komisyon’un İşletme ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Ferdinando Nelli Feroci’nin iştirak etmesinin beklendiği, bu ziyaretin ardından 2015 yılında iş dünyasına yönelik işbirliği çalışmalarına hız verileceği ifade edildi.

Görüşmede, Türkiye ve AB iş dünyasını bir araya getirecek, işbirliğini geliştirecek tüm girişimleri desteklediğini belirterek sözlerine başlayan İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmeler konusunda bilgi verdi. Bölgesindeki tüm karmaşaya rağmen siyasi ve ekonomik açıdan en istikrarlı ülke olarak öne çıkan Türkiye’nin, AB yatırımları açısından da cazip bir merkez olduğunu ifade etti. Ardından İKV’yi tanıtan ve İKV’nin yürüttüğü çalışmalar ve projeler hakkında bilgi veren İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ise İKV’nin iş dünyasına hizmet eden bir sivil toplum örgütü olduğunun altını çizdi. Bu çerçevede İKV’nin yaklaşık 30 yıldır Brüksel’deki temsilciliğiyle AB’nin nabzını tuttuğunu sözlerine ilave eden Doç. Dr. Nas, İKV’nin kurucu, mütevelli ve destekçilerinin iş dünyasının çeşitli kesimlerini ve sektörlerini bir araya getirdiğine dikkat çekti.

Toplantının sonunda İKV Başkanı Vardan, Türkiye’deki ve AB’deki iş dünyasının ve KOBİ’lerin uluslararası arenada daha fazla yer bulmasının önemi konusunda Komisyon heyetinin görüşlerini paylaştığını, her iki tarafın da karşılıklı olarak birbirlerine yeni pazarlara erişim imkânı yaratabileceğine inandığını belirterek, önümüzdeki dönemde Komisyon’un İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü ile yakın işbirliğinde çalışmaktan büyük memnuniyet duyacağını dile getirdi.