İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2014

AB, TTYO müzakerelerinde enerji başlığında ısrarlı tutumunu sürdürecek

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ABD’deki ara dönem seçimler, AB kurumlarında üst görevlerin yenilenmesi nedeniyle Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) çerçevesinde yürütülecek çalışmaların 2014’ün ikinci yarısında yavaşlayacağını öngördüğünü açıkladı. De Gucht ayrıca Ukrayna krizi ışığında, TTYO müzakerelerinde enerjinin önemli bir başlık haline geldiğine dikkat çekti. Rusya ile gerginliğin AB’nin enerji güvenliğine tehdit oluşturduğuna işaret eden Karel De Gucht, TTYO’nun bir parçası olarak ABD’nin AB’ye petrol ve doğalgaz ihracatı yapmamasının düşünülemez olduğunu belirtti. Bilindiği üzere, AB tarafı enerjiye ilişkin daha kapsamlı bir başlığın müzakerelerde yer alması konusunda ısrarcı, ancak ABD tarafı konusu siyasi bulduğu için temkinli bir yaklaşım benimsemiş durumda. Konuyla ilgili olarak De Gucht çözümün ABD’nin 1970’lerden beri devam eden doğalgaz ve petrol ihracatına yönelik kısıtlamaları kaldırmasından geçtiği görüşünde olduğunu açıkladı. 

Öte yandan Kasım 2014 itibarıyla göreve başlayacak olan Jean-Claude Juncker Komisyonu’nun, TTYO müzakerelerinin tamamlanması konusunda, görevi devralacağı Barroso Komisyonu kadar istekli olup olmayacağı soru işaretleri taşıyor. TTYO müzakerelerinde yedinci tura gelinmiş olmasına rağmen, ABD baskısı nedeniyle sağlık ve çevre standartları ile sosyal standartların aşağı çekileceği kaygısıyla Avrupa Parlamentosu’nda, AB’deki sivil toplumda, AB kamuoyundaki güvensizlik sürüyor.

Sıkça gündeme gelen bir diğer husus olan TTYO müzakerelerinin yeterince şeffaf olmadığı yönünde getirilen eleştirilere cevaben Karel De Gucht, İtalya Dönem Başkanlığı’na Komisyon’a verilen müzakere yetkisini açıklama çağrısında bulundu.