İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2014

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU ALMANYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in daveti üzerine 18 Eylül 2014 tarihinde Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alındı, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ilişkilerin örnek düzeyde bulunduğunu belirterek, Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlattı ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 38 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Türkiye'nin AB’ye üyelik müzakereleri sürecinde Almanya'nın katkısının artmasını isteğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak fasılların açılmasını istiyoruz. Her türlü teknik konuyu müzakere etmeye hazırız. Türkiye, bu konudaki eksiklerini gerek reformlarla gerekse müzakerelerle gidermeye hazır. Yeter ki önümüzdeki siyasi engeller kalksın, yeni siyasi engeller konulmasın" dedi.

Suriye ve Irak konularında özellikle Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacıların yaşam şartlarından bahseden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu insanların geleceği konusunda ortak adımlar atılmasının önemine işaret etti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise Türkiye'nin bu konudaki çabalarını övdü; Suriye ve Irak'a gitmek isteyen binden fazla kişinin Türkiye tarafından geri çevrildiği ve 6 bin kişinin de Türkiye'ye girişinin yasaklandığını öğrenmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya'daki temasları kapsamında Almanya İçişleri Bakanı Thomas Maiziere ile de görüştü. Ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Berlin Büyükelçiliğinde Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldi.