İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-2 EKİM 2014

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BM 69’UNCU GENEL KURULU’NA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ana gündem maddeleri arasında Irak ve Suriye’deki gelişmeler, Ukrayna krizi, ABD, AB ve İran arasındaki nükleer program görüşmeleri, iklim değişikliği ve  ebola salgınının da yer aldığı BM’nin 69’uncu Genel Kurulu’na katıldı.

Genel Kurul’da görüşmelerin ilk gününde dünya liderlerine hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Suriye, Irak ve Filistin’deki insani krizlere değindi.  Irak’ta yaşanan krizin, bölge ülkelerini doğrudan etkilediğini ve Suriye meselesinin  sınırları aşmaya başladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM ve uluslararası kurumların küresel ve bölgesel sorunlar karşısında etkin tavır koyamadığını, bu durumun da kriz bölgelerinde güvensizliğe sebep olduğunu belirtti. Terörün en temel beslenme kaynaklarından birinin güvensizlik duygusu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak 30 yıldır terörden çok etkilendiklerinin altını çizdi ve  bölgede barış ve refahın tesis edilmesi için yoğun bir gayret içinde oldukları mesajını verdi.

Konuşmasında ayrıca, Filistin’deki krize dair iki devletli çözüm öneren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de son bir yıl içerisinde 490 çocuğun öldürüldüğünü ve 3 bin çocuğun yaralandığını hatırlattı. Erdoğan,  “çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir, hiç kimsenin can güvenliği yoktur, hiç kimse de sürdürülebilir barış ve refah içinde olamaz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin küresel ve bölgesel sorunlara daha etkin ve hızlı müdahale etmesi gerektiğini vurgularken, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi 5 devlete dayanan karar alma mekanizmasını eleştirdi. Bilindiği üzere, BM sisteminde uluslararası barış ve güvenliğin tesisine dair meselelerde karar alabilmek için BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin onayı gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurul toplantısının ardından, ABD Başkanı Barack Obama’nın yönettiği “Yabancı Savaşçılar” konulu Güvenlik Konseyi oturumunda söz aldı. Güvenlik Konseyi oturumunda IŞİD’i “terör örgütü” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “uluslararası toplumun bir arada hareket ettiği takdirde üstesinden gelemeyeceği bir sınama yoktur” vurgusunda bulundu. Aynı oturumda söz alan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise konuşmasında, AB Üye Devletlerinin, IŞİD’a yönelik para ve silah akışını engellemeye çalışacağı ve çatışmalardan etkilenen bölge ülkelerine insani yardım sağlanacağı mesajlarına yer verdi.