İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-2 EKİM 2014

Johannes Hahn: “ Türkiye ile katılım müzakereleri sürmeli”

1 Kasım 2014 tarihinden itibaren Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi olacak olan Johannes Hahn, 30 Eylül 2014 tarihinde AP Dışişleri Komisyonu’nda AB genişleme süreci ve Türkiye’nin AB katılım müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hahn’ın konuşmasında, Türkiye karşıtı AP vekillerinin katılım müzakerelerinin durdurulmasına yönelik talepleri reddetmesi ve “Türkiye ile katılım müzakereleri sürmesi gerektiği” yönündeki ifadeleri, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından önem arz ediyor.

Johannes Hahn, Avrupa Komisyonu’nun yeni Başkanı olan Jean Claude Juncker’in görevde bulunacağı beş yıl boyunca genişlemeye kapıyı kapatan bir söylem benimsemesinin müzakerelerin duracağı anlamına gelmediğini; aksine Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye’nin dâhil olduğu aday ülkeler ile AB arasında ilişkilerin ilerlemesi yönünde çaba göstereceğini vurguladı. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin geleceğine ilişki soruları yanıtlayan Hann, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda pragmatik bir yaklaşım benimsediğini ifade etti.

Hahn konuşmasında, AB sürecinin Türkiye’de reformların çıpası ve sürükleyicisi olarak kalması gerektiğini belirtti ve Türkiye’nin üyelik yolunda ilerleyebilmesinde belirleyici faktörlerin reformların sürdürülmesi, evrensel insan haklarına bağlılığın muhafaza edilmesi ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler olduğunu kaydetti.Türkiye’nin AB’nin en önemli ortağı olduğunu söyleyen Johannes Hahn, AB’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerini sürdürmek zorunda olduğunun altını çizdi. Hahn ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin hizmetler, kamu alımları ve tarım ürünlerini kapsayacak şekilde revize edilmesinden yana olduğunu ifade etti.