İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-2 EKİM 2014

AB’DEN SURİYE’YE YENİ MALİ YARDIM

Avrupa Komisyonu Suriye’de 4 yıldır süren iç savaşın şiddetinin azalmaması nedeniyle Suriye ve komşu ülkelere yardımı 215 milyon avro tutarında artıracağını duyurdu. Yeni yardım paketinin 50 milyon avroluk kısmı insani yardım için tahsis edilirken, 165 milyon avroluk kısmı ise uzun dönem kalkınma desteği olarak ayrıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, ülkedeki krizin yıllardır devam etmesi sonucu vatandaşların ihtiyaçlarının çok hızlı bir şekilde artığını belirtti. Lübnan, Irak, Türkiye, Ürdün ve Mısır gibi komşu ülkelerin sığınmacılara kapılarını açmalarını büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirten Georgieva, söz konusu ülkelerin son zamanlarda sayısı giderek artan sığınmacıları barındırma kapasitelerinin zorlandığına da dikkat çekti. Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Štefan Füle ise sığınmacılarla etkili bir şekilde ilgilenebilmeleri için Suriye’nin komşu ülkelerine AB tarafından destek verilmesinin, bu süreçte oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Suriye ile ilgili AB’nin bir başka önemli gündem maddesini ise terörle mücadele oluşturuyor. AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles De Kerchove ise Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi toplantısında, AB’nin ve uluslararası toplumun IŞİD tehdidine karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti. IŞİD’in izolasyonunun artırılması için kaçak petrol ticaretinin engellenmesi, çatışmanın Batı ve İslam Dünyası arasında süren bir çatışma olduğu algısının önüne geçilmesi ve Türkiye’ye IŞİD ile mücadele konusunda yardım yapılması toplantıda tartışılan diğer konular arasındaydı. Aynı zamanda BM Genel Kurulu Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele (Countering Violent Extremism) toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle Suriye ve Irak’taki olaylarla birlikte tekrar yükselişe geçen radikalleşme ve terörün AB tarafından en önemli küresel tehditler olarak değerlendirildiğini belirtti. Füle aynı zamanda şiddete varan aşırıcılıkla mücadelenin AB için bir öncelik olduğunun altını çizdi.