İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-2 EKİM 2014

AB’de, bebek kozmetik ürünlerindeki koruyucu maddeler kısıtlanıyor

Bağımsız bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi’nin çalışmaları sonucunda Avrupa Komisyonu tarafından, bebek ve çocuklara yönelik krem ve benzeri ürünlerde bulunun bazı koruyucu maddelerin, ürün içindeki yoğunluğunu azaltıcı iki yeni düzenleme sunuldu.

Düzenlemeler, ürünün bozulmasını önleyici bileşime sahip olan koruyucu maddelerden propilparaben ve bültilparaben maddelerinin kullanım yoğunluğunu, mevcut izin oranı olan yüzde 0,4 (tek başına kullanılmış ise) ve yüzde 0,8 (birlikte kullanılmış ise) oranından yüzde 0,14 oranına (birlikte ya da tek başına) düşürülmesini sağlayacak.  Bu çerçevede, bebek cildinde ürünün emiliminin fazla olması nedeniyle, bu tür koruyucu maddeleri içeren 0-3 yaş grubuna yönelik kremler de yasaklanacak. Yeni kurallar, 16 Nisan 2015 tarihinden itibaren AB pazarında bulunacak yeni ürünler için zorunlu hale gelecek.  

16 Temmuz 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak diğer kurallara göre, ciltte alerjiye neden olması nedeniyle, Methylchloroisothiazolinone ve Methylisothiazolinone (MCI/MI) gibi koruyucu maddeleri içeren vücut kremleri yasaklanıyor. Koruyucu maddeleri içerebilecek, daha çok temizlik ürünlerinden duş jeli ve şampuan gibi ürünlerin AB pazarında yerini alabilmesi için ise, MCI/MI karışım oranının yüzde 0,00015 olması zorunluluğu getiriliyor.