İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-12 EKİM 2014

NATO GENEL SEKRETERİ JENS STOLTENBERG, TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

1 Ekim 2014 tarihinde NATO Genel Sekreterliği görevini üstlenen Jens Stoltenberg, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Stoltenberg'in ilk durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. 9 Ekim 2014 tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile biraraya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında, IŞİD ve bölgedeki güvenlik sorununun çözümünde NATO’nun ve Türkiye’nin oynayacağı rolün ziyaretinin ana gündem maddesini oluşturduğunu belirtti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, düzenlenen ortak basın toplantısındaki konuşmasında, NATO’nun, bölgedeki güven unsurunun temini açısından büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Görüşmede, IŞİD tehdidinin üzerinden değerlendirmelerin yapıldığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, konunun insani boyutunu da öne çıkardı ve Türkiye olarak bölgedeki barışın istikrarına katkıda bulunmaya her zaman hazır olduklarını belirtti.

Uluslararası kriz konularından biri diğerini oluşturan Ukrayna için, Türkiye’nin yaptığı yardımlar da, görüşme kapsamında ele alınan başlıklar arasındaydı. Bakan Çavuşoğlu konuyla ilgili olarak, bölgedeki Kırım Tatar Türklerinin güvenliğinin, Türkiye için öncelikler arasında yer aldığını ifade etti ve bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e bilgi verdi. Genel Sekreter Stoltenberg ise, Türkiye’nin önemli bir müttefik olmayı sürdürdüğünü ve bölgedeki güven ortamının temini için Türkiye’ye verilen desteklerin devam edeceğini bildirdi.

Ankara temaslarının ikinci durağı olan Genelkurmay Bakanlığı karargâhında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve heyeti, ardından Çankaya Köşkü’ne geçerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da iştirak etti ve görüşmeler basına kapalı gerçekleşti.