İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-12 EKİM 2014

Mogherini: “AB genişlemeyi sürdürmeli”

1 Kasım 2014 tarihinden itibaren AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği görevini üstlenecek olan Federica Mogherini, AB’nin dış politika alanında tutarlı bir ortak politika oluşturması gerektiğini vurguladı ve genişlemenin sürdürülmesini desteklediğini açıkladı. 6 Ekim 2014 tarihinde mülakata alındığı AFET toplantısında konuşan Mogherini, AB’nin Türkiye ve Batı Balkanlar’ı kapsayacak şekilde genişlemesinin aday ülkelerin ve Avrupa’nın istikrarına, güvenliğine ve ekonomik refahına katkı sağlayacağını ifade etti.

Aynı zamanda Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenecek olan Mogherini’nin söz konusu açıklamaları, Kasım ayında göreve başlayacak olan yeni Komisyon’da Genişleme Politikasına verilecek öneme işaret ediyor. Hatırlanacağı üzere, Avrupa Komisyonu’nun yeni Başkanı Jean-Claude Juncker, önümüzdeki beş yıl boyunca AB’ye yeni bir üye ülkenin katılmayacağını söyleyerek genişlemeye kapıları kapatan bir yaklaşım sergilemişti.

Mogherini, AFET mülakatında ayrıca, AB’nin Orta Doğu’da üstleneceği rol, AB Komşuluk Politikası ve IŞİD ile son duruma ilişkin konularda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. AB dış politikasının şekillenmesinde AP’nin sahip olduğu potansiyel rolün altını çizen Mogherini, selefi Catherine Ashton’dan farklı olarak, Avrupa Komisyonu ve AP ile işbirliği içinde çalışacağını kaydetti. Rusya yanlısı olarak bilinen Mogherini’nin, AB için Rusya’nın artık bir stratejik ortak olarak görülemeyeceğini; ancak, stratejik bir ülke ve komşu olmayı sürdürdüğünü söylemesi, mülakatta öne çıkan konulardan bir diğeriydi.