İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-12 EKİM 2014

Letonya ve Bulgaristan’da halk sandığa gitti

Letonya’da 4 Ekim 2014 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde, muhalefetteki Uyum Partisi oyların yüzde 23,26’sını alarak parlamentodaki çoğunluğunu korudu. İktidardaki Birlik Partisi yüzde 21,62 oranında oyla ikinci olurken, Yeşiller ve Çiftçiler Birliği Partisi yüzde 19,74 oyla üçüncü sıraya yerleşti. Başkent Riga’daki Merkezi Seçim Kurulu’na göre seçime katılım oranı yüzde 58,9 olarak gerçekleşti.

Letonya’daki seçim sonuçları hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağını gösteriyor. Bu durumda bir hafta içerisinde partilerin koalisyon oluşturması bekleniyor. Toplam 100 milletvekilinin seçildiği Letonya Parlamentosu’nda 24 koltuğu kazanan ve özellikle ülkedeki Rus azınlığın desteğini alan Uyum Partisi’nin, Ukrayna’daki gelişmeler sonucunda artan endişeler nedeniyle koalisyon ortağı bulmasının güç olacağı belirtiliyor.

Bulgaristan’da ise 5 Ekim tarihinde düzenlenen erken genel seçimlerin galibi, 240 üyeli parlamentoda 84 sandalyeyi kazanan Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi oldu. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 39 milletvekili ile ikinci sırada yer alırken, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parlamentoya 38 milletvekili sokmayı başardı. Parlamentoda sağ görüşlü 5 partiden oluşan Reformcu Blok 23, ırkçı Vatansever Cephesi ise 19 milletvekili bulunduracak. Seçimlerin en dikkat çekici sonuçlarından birisi Rusya yanlısı ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi’nin sandalye sayısının 26’dan 11’e inmesi oldu.