İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-12 EKİM 2014

FRONTEX, Triton adıyla yeni bir operasyon başlatıyor

Avrupa Komisyonu 7 Ekim 2014 tarihinde, AB’nin dış sınırların kontrolü ve güvenliğinden sorumlu ajansı FRONTEX ve İtalya’nın işbirliğinde Triton adıyla yeni bir operasyon başlatma kararı aldı. İtalya’nın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda başlatılan ,İtalya kara sularında sınır yönetimini ve kontrolünü takviye etmeyi amaçlayan söz konusu operasyon, Akdeniz’de kaçak göçmenlere ilişkin olarak arama ve kurtarma yükümlülüğü taşımayacak; ancak, yasadışı göçmenleri taşıyan teknelerin batması durumunda, yardım faaliyetlerine destek sağlayacak.

AB’nin finansmanında FRONTEX tarafından yürütülecek olan Triton operasyonu, FRONTEX misyonunun İtalyan kara sularının dışına genişlemesi sonucunu doğuruyor. 1 Kasım 2014 tarihinde başlaması öngörülen Triton operasyonun aylık bütçesinin, 2,9 milyon avro olması bekleniyor. FRONTEX’in üstlendiği tüm operasyonlar gibi, Triton operasyonu da, temel haklara saygı ve geri göndermeme ilkesi dâhil olmak üzere, uluslararası kurallara ve AB mevzuatına uygun olarak yürütülecek.

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, Orta Akdeniz’de sınırlı bir alanda yürütülecek olan ve detayları henüz netleşmemiş operasyonunun, sınır kontrolünü güçlendirme ile insani yardım çabalarında AB’nin İtalya’ya sağladığı desteği gösterdiğini açıkladı. Malmström ayrıca, operasyonun, İtalya tarafından yürütülen ve İtalya kara sularından Libya’ya kadar olan bölgede kaçak göçmenleri arama ve kurtarma misyonu taşıyan 10 milyon avro bütçeye sahip Mare Nostrum operasyonunun yerini alacak niteliğe sahip olmadığını vurguladı ve AB’nin asıl olarak ortak bir sığınma politikası ve mültecilerin yeniden yerleştirilmesine ilişkin ortak bir program oluşturmayı amaçlandığını hatırlattı.