İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-12 EKİM 2014

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU FRANSA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ocak 2014 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti sırasında, iki ülke arasında imzalanan “Türkiye ile Fransa Arasında İşbirliği İçin Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Bildiri” uyarınca,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Ekim 2014 tarihinde Fransa’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Fransız mevkidaşı Laurent Fabius, Türkiye-Fransa ilişkileri ile Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerini değerlendirdi. Bu kapsamda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa’nın, 22’nci başlık olan “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu“ faslı üzerindeki siyasi blokajını kaldırmasıyla, Türkiye’nin AB müzakere sürecini yeniden canlandırılmasına önemli katkı sağladığını belirtti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca Fransa’nın, müktesebatın bazı başlıklarını da “bloke etmeyeceği” yönünde yapacağı bir açıklamanın, AB için önemli bir mesaj olabileceğine dikkat çekti. Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, 23’üncü başlık olan “Yargı ve Temel Haklar” ile 24’üncü başlık olan “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” fasılların açılmasını, Türkiye’nin AB müzakere sürecinin ilerlemesi açısından önemli bulduğunu kaydetti.

Görüşmenin diğer önemli gündem maddeleri arasında; terörle mücadele alanında işbirliği ve başta Orta Doğu (özellikle Suriye ve Irak) ve Ukrayna olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular yer aldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin terörle mücadele alanında ülke olarak üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Fabius ise, Türkiye’nin, Suriye’den gelen mültecilere yönelik sağladığı yardımların ve desteklerin önemini vurguladı.