İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 EKİM 2014

YENİ ABİS AÇIKLANDI

16 Ekim 2014 tarihinde Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Türkiye’nin yeni ABİS’ini açıkladı.

Türkiye’nin yeni AB Stratejisi’nin üçüncü ayağını oluşturan ve yaklaşık 30 sayfadan oluşan ABİS; temel ilkeler, amaçlar, hedef kitle, kullanılacak iletişim araçları ve yaklaşımlar üzerinde duruyor. Belgede; yurt içi ve yurt dışına yönelik olarak iki ayrı yol izlenmesi öne çıkarılıyor. Yurt içine yönelik yaklaşımda; “Türk kamuoyunun AB katılım sürecinin kazanımları hakkında bilgilendirilmesini sağlamak, Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin desteği, toplumsal sahiplenmeyi artırmak ve Türkiye’nin AB sürecindeki zihinsel dönüşümünü kolaylaştırmak” amaçlanıyor. Stratejinin AB kamuoyuna yönelik yaklaşımında ise hedefler “Türkiye’nin üyeliğinin AB gündeminde daha fazla yer almasını sağlamak, AB kamuoyunun doğru resme bakmasını sağlayarak Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin desteği artırmak, “Güçlü Türkiye, Güçlü AB” vurgusuyla Türkiye’nin AB’ye sağlayacağı katkıları öne çıkarmak” şeklinde sıralanıyor.

Bakan Bozkır açıklamasında, Türkiye-AB ilişkilerinde iki tarafın birbirine olan bakış açılarını “hasar almış bir resim” olarak tanımladığını ve Türkiye’nin bir sonraki adımının bu bakış açılarını onarmaya çalışmak olacağını belirtti. Bakan Bozkır, stratejinin iki ayağında da toplumun farklı kesimlerinin beklentilerinin analiz edilip, sonuçlara bakılarak eylemlerin belirleneceğini ve uygulanacağını vurguladı. Aynı şekilde, AB İletişim Stratejisi’ni uygulanma sürecinde AB Bakanlığı’nın, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, iş dünyası, medya ve siyasi aktörler ile birlikte çalışacağı belirtildi. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ile Brüksel’de biraraya geldiği görüşmede, Füle, Bakan Bozkır’ın AB müzakere sürecini büyük bir kararlılıkla devam ettirme tutumunu memnuniyetle karşıladığını belirtti. AB’ye katılım müzakerelerinde Kıbrıs sorununa yönelik olarak, her iki tarafın menfaatine yönelik adımların atılması için, tüm paydaşların sürece katkı sağlamasını önemsediğini belirten Füle, aynı şekilde Gümrük Birliği’nin etkinliği ve vize serbestisi konularında daha fazla işbirliğinin temini ile, sürece yönelik her iki tarafa fayda sağlanacağı inancını paylaştı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır aynı gün AP Dış İlişkiler Komitesi Toplantısı’na katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Toplantıda, Türkiye’nin IŞİD konusundaki tutumu ele alındı ve bu konuda Bakan Bozkır, Türkiye’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve güvenli bölge oluşturulması önerisine yönelik alternatif bir önerinin gündeme alınmadığını belirtti. Bozkır, ortak platformlar üzerinden çözüm önerilerinin masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. 

Toplantının bir diğer gündem maddesi olarak Kıbrıs sorunu ele alındı. Bakan Bozkır, Şubat ayında Kıbrıslı Rum ve Türklerin ortak bir müzakere bildirisi yayımladığını ve bildirinin sorunun çözümü için önemli olduğunu hatırlattı. Bakan Bozkır ayrıca Kıbrıs sorunu ve AB’ye katılım müzakerelerini birbirinden ayrı iki konu olarak değerlendirdiklerini belirtti ve Kıbrıs sorunu sebebiyle bloke olan fasılların açılması yönünde çağrıda bulundu.

Türkiye’nin AB İletişim Stratejisi’nin Türkçe metnine buradan ulaşılabilir.

Stratejinin İngilizce metnine ise buradan ulaşılabilir.