İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 EKİM 2014

Juncker Komisyonu’nda görev değişikliği

1 Kasım 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı görevini devralmaya hazırlanan Jean-Claude Juncker’in Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak belirlediği Slovenya Eski Başbakanı Alenka Bratušek’in, AP komiteleri tarafından reddedilerek, istifa etmesinin ardından Juncker, yeni Komisyon’un göreve gelmesine kısa bir süre kala Komisyon’un organizasyon şemasında bazı değişikliklere gittiğini açıkladı.

Slovenya’nın, AP komitelerinde reddedilen Bratušek’in yerine Komisyon üyeliği için Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Violeta Bulc’u sunmasının ardından, Jean-Claude Juncker 15 Ekim 2014 tarihinde, Slovenya’nın adayı Bulc’a Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyeliği görevini verdiğini açıkladı. Jean-Claude Juncker’in 10 Eylül’de açıkladığı yeni Komisyon’un organizasyon şemasında “Ulaştırma ve Uzay” olarak geçen bu dosya, Slovakya’nın adayı ve Barroso Komisyonu’nda Kurumlar Arası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Maroš Šefcovic’e verilmişti. Yapılan değişiklikle Šefcovic, Enerji Birliğinden Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Ulaştırma dosyası Bulc’a verilirken, uzay boyutunun ise Tek Pazar dosyasına ekleneceği belirtildi.

Bulc ve Šefcovic’in AP’deki ilgili komitelerde düzenlenecek onay oturumlarında değerlendirilmesinin arından, Jean-Claude Juncker başkanlığındaki Avrupa Komisyonu’nun bir bütün olarak 22 Ekim 2014 tarihinde AP Genel Kurulu’nda onaylanması öngörülüyor.