İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 EKİM 2014

Macaristan ve Bosna-Hersek’te seçimler yapıldı

12 Ekim 2014 tarihinde Macaristan’da yerel seçimler ve Bosna-Hersek’te ise genel seçimler yapıldı. Macaristan’da gerçekleştirilen yerel seçimler, aşırı sağın gücünü artırdığına işaret ederken;  Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen genel seçimler milliyetçilerin galibiyetiyle sonuçlandı. Katılımın yüzde 44,06 ile sınırlı kaldığı Macaristan yerel seçimlerini, 2010 yılından bu yana iktidarda olan Genç Demokratlar Partisi (Fidesz) ve küçük ortağı Hristiyan Demokrat Halk Partisi (KDNP) koalisyonu önde tamamladı. Macaristan Parlamentosu’nda üçte iki çoğunluğa sahip olan Fidesz, büyük şehirlerin çoğunda seçimin galibiydi. Parlamentoda üçüncü büyük parti olan aşırı sağcı Daha İyi Bir Macaristan Hareketi (Jobbik) ise, Mayıs ayında yapılan AP seçimlerinde yakaladığı başarıyı, yerel seçimlerde de oy oranını artırarak sürdürdü.

Macaristan yerel seçimleri ile aynı tarihte Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı ve Parlamento seçimlerinde, üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin galipleri Boşnak aday Bakir İzzetbegovic, Sırp aday Zeljka Cvijanovic ve Hırvat aday Dragan Covic oldu.  Konsey’e tekrar seçilen Boşnak aday İzzetbegovic ülkenin birliğini vurgularken; Sırp aday Cvijanovic Bosna’daki ayrılıkçı Sırp hareketini temsil etti. Hırvat aday  Covic ise, Bosna-Hersek içinde özerk bir Hırvat yönetimi kurulması yönünde politika izledi. Bu nedenle, seçim sonuçları Bosna-Hersek’in ulusal birliğini muhafaza etmesi açısından olumsuz bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Hatırlanacağı üzere, Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Federasyonu olmak üzere iki ayrı yönetimden oluşan Bosna-Hersek’te, üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak, Sırp ve Hırvatların birer üyeyle temsiliyle oluşuyor ve ağırlıklı olarak ülkenin dış politikasıyla ilgileniyor. Seçime katılım oranının yüzde 54,14 oranında olduğu Bosna-Hersek genel seçimleri öncesinde, AB tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi kriz nedeniyle kurulacak olan yeni hükümetin, toplum ve siyasette ihtiyaç duyulan uzlaşıyı sağlaması ve AB adaylık sürecinde ilerleme kaydedilmesi temennisi dile getirildi.