İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 EKİM 2014

AB LİDERLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

AB  Liderler Zirvesi 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti. Zirve’de, AB 2030 Enerji ve İklim paketi, ekonomi, Kıbrıs sorunu ve ebola ile mücadele konuları ele alındı.

2030 AB Enerji ve İklim Paketi

AB Liderler Zirvesi’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan ve Avrupa Komisyonu tarafından 22 Ocak 2014 tarihinde sunulan, AB’nin 2030 Enerji ve İklim Paketi, 28 üyenin hükümet ve devlet başkanları tarafından onaylandı. Buna göre, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 40 oranında bir azaltım hedefi ile enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranının yüzde 27 olmasına onay verildi. Bilindiği gibi, AB’nin 2050 yılına ait hedefleri (emisyonlarda yüzde 80-95 oranında azaltım) bağlayıcılığını sürdürüyor ve 2030 paketi, 2050 yılı için öngörülen hedeflere ulaşılması için ara dönem strateji paketi olarak gösteriliyor. Öte yandan, bu yılın sonunda BM Taraflar Konferansı’nın yapılacağı Peru’nun başkenti Lima’daki uluslararası toplantı öncesinde, AB’nin 2020 yılı sonrası döneme yönelik önemli bir mesajı beraberinde götürmesi bekleniyor.

Kıbrıs

Kıbrıs'ta yaşanan son gelişmeler de AB Liderler Zirvesi’nde ele alınan konular arasındaydı. Doğu Akdeniz'de gerilimin yeniden tırmanmasından duydukları endişeyi dile getiren ve Türkiye'ye Kıbrıs'ın karasularındaki ve münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı göstermeye çağıran liderler, AB üyelik sürecinde üye ülkelerin tamamının tanınmasının önemine dikkat etti. AB liderleri aynı zamanda, Kıbrıs'ta çözüm için müzakerelerin başlayabilmesi amacıyla olumlu bir havanın sağlanmasının her zamankinden daha büyük bir önem taşıdığını belirtti.

Ukrayna

AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesinde, Rusya’dan Ukrayna’nın ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını bekledikleri ifade edilirken, bununla birlikte Ukrayna’nın siyasi istikrar ve ekonomik iyileşmesine katkıda bulunulmasını gerektiği belirtildi.

Ebola

AB liderleri, Ebola ile mücadele için Batı Afrika ülkelerine gönderilen yardımın 1 milyar avroya yükseltilmesi konusunda uzlaştı.  Bununla birlikte, 1 Kasım 2014 tarihinde göreve başlayacak Jean-Claude Juncker başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu'nun İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Rum Hristos Stilianidis, Ebola'yla mücadele koordinatörü olarak görevlendirildi.