İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 EKİM 2014

AP GENEL KURULU YENİ AVRUPA KOMİSYONU’NA ONAY VERDİ

Avrupa Komisyonu Başkanlığına seçilen Jean-Claude Juncker ve ekibi, AP’de iki önemli sınav verdi. Yeni Avrupa Komisyonu’nun AP Genel Kurulu’nda oylamaya sunulmasından önceki son dönemeç, son iki Komisyon üyesinin AP komitesi sorgusundan (hearing) geçmesiyle aşılmış oldu. Bilindiği gibi Slovenya’nın ilk adayı Alenka Bratusek, AP komitesi tarafından reddedilince adaylığını geri çekmişti. Bratusek’in adaylığını geri çekmesinin ardından Ljubljana’nın aday gösterdiği Violeta Bulc’a Juncker tarafından ulaştırma dosyası verildi. Bulc, Bratusek’in aksine AP komitesi sorgulamasından başarıyla geçti. Ulaştırma dosyasının daha önce verildiği Slovakyalı aday Maros Sefcovic de Juncker tarafından Enerji Politikası Sorumlu Başkan Yardımcılığına getirildi. Görev yeri değişikliği sebebiyle Sefcovic’in tekrar AP komitesinin sorgulamasından geçmesi gerekti ve üyeliği onaylandı.

Son engelin de aşılmasıyla birlikte 22 Ekim 2014 tarihinde Jean-Claude Juncker başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu, AP Genel Kurulu’nun onayına sunuldu. 699 milletvekilinin katıldığı AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 423 milletvekili Juncker ve ekibi için evet oyu kullanırken 209 milletvekili hayır oyu verdi, 67 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Parlamentodaki en büyük iki grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP) ile Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) çoğunluğu sağlaması ve daha önce Komisyon ile ilgili anlaşmaya varılmış olmasına rağmen, Juncker’in ekibi ve sunduğu program Parlamento’daki tüm grupları ikna edemedi. Liberallerin talebi üzerine Juncker vatandaşlık dosyasını Macar aday Tibor Novracsics’ten alarak göçten sorumlu Yunan üyeye verdi. Kültürden sorumlu Macar üyeye ise spor dosyası verildi. Aynı zamanda Sosyalistler ve Demokratlar’ın talebiyle sürdürülebilir kalkınma görevi de Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’a verildi. Bu değişikliklerle birlikte AP Genel Kurulu yeni Avrupa Komisyonu için onay verdi. Juncker başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu 1 Kasım itibariyle göreve başlayacak ve 5 yıl süreyle görev yapacak.