İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 EKİM 2014

İÇ GÜVENLİK REFORM PAKETİNİN AB İLE UYUMU TARTIŞMALARI SÜRÜYOR

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu yeni iç güvenlik reform paketini kamuoyuna açıkladı. 20 Ekim tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, iç güvenlik reform paketinin ayrıntıları 21 Ekim 2014 tarihinde Meclis’teki parti grup toplantısında paylaşıldı. Başbakan Prof. Davutoğlu, paket dâhilindeki reformların, özgürlüklerin korunması ve iç güvenliğin tahkim edilmesine yönelik olduğunu ifade ederken özgürlük-güvenlik uyumunun sağlanacağını vurguladı.

Kolluk kuvvetleri, toplantı ve gösteri kanunu, gözaltı süreleri, İçişleri Bakanlığı’nın yapısı, bireysel haklar ve kişisel verilerin korunmasına dair önemli değişiklikler öngören reform paketinde dikkat çeken bazı düzenlemeler şu şekilde:

- Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kurumsal yapısı değiştirilecek;

- Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atamaları ve yetkileri İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak;

- Teknik takip gibi konuların denetimi artırılacak;

- Molotof kokteyli saldırı aracı sayılacak;

- Şiddete dönüştürülen gösteri ve eylemlere ilişkin ceza süreleri ve kolluk kuvvetlerinin yetkileri artırılacak;

- Savcılığa müracaat etme şartı ile polise 24 saat gözaltı yetkisi verilecek;

- Kolluk kuvvetlerinin üst ve araç arama yetkisi yeniden düzenlenecek;

-Pasaport, nüfus, ikametgâh ve soyadı gibi bireysel haklara ilişkin konularda süreçleri kolaylaştıran düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Reformların, AB standartları esas alınarak değerlendirildiğini ve AB ülkelerindeki yapılanmaların göz önüne alındığını belirten Başbakan Prof. Davutoğlu, bütün bu hususlardaki düzenlemelerin TBMM'deki AB Uyum Komisyonu'ndan geçtikten sonra Genel Kurul’a sevk edileceğini açıkladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından iç güvenlik reform paketini değerlendirdi. AB Bakanı Bozkır, paketin AB müktesebatı ve AB ülkelerindeki uygulamalarla uyumu konusunda tereddüdü olmadığını ifade etti ve tüm çalışmaları İçişleri Bakanlığı ile birlikte yürüttüklerini ekledi.