İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 EKİM 2014

İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde konuştu

Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün  Avrupa Komisyonu Varşova Temsilciliği işbirliği ile  düzenlediği “Prospects of EU Enlargement: Time for Consolidation?" konulu konferansın kapanış konuşmasını yapan İKV Başkan Yardımcısı  ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu  Türkiye-AB İlişkilerinde son durum hakkında bilgi verdi.

Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. Yılı münasebetiyle düzenlendiği belirtilen toplantıyı Avrupa Komisyonu Polonya Temsilciliği Direktörü Ewa Synowies  açtı. Avrupa Komisyonu Genişleme Politikası ve Strateji Dairesi Başkan yardımcısı Allan Jones’un yaptığı geniş sunumda tüm aday ülkelerin durumu gözden geçirildi. Polonya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Başkanı Anna Sochanska, Türkiye’nin AB için önemli bir ülke olduğunu ancak son ilerleme raporunda yer alan olumsuz noktaların sayısının artış gösterdiğini belirtti. TEPAV’dan Nilgün Arısan ve Büyükelçilik Müsteşarı İstem Çırçıroğlu da  ilerleme raporu ve Türk ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundular.

Polonya’daki son oturumu Montreal Üniversitesi Hukuk Fakültesi Jean Monnet Kürsüsü Başkanı ve Natolin Avrupa Koleji Direktörü Prof. Dr. Nanette Neuwahl yaptı.

Daha sonra Polonya Radyosu muhabirleri,  Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ile mülakat yaptı.