İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 EKİM-2 KASIM 2014

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FRANSA’YA RESMİ ZIYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Ekim 2014 tarihinde Fransa’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan’a, Fransa ziyareti sırasında AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret programı çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüştü. Cumhurbaşkanı Hollande ile gerçekleşen görüşmede Türkiye ve Fransa ilişkilerinin yanı sıra başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Fransa'nın asırlardır devam eden tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilere sahip olduğuna işaret dikkat çekti. İkisinin de Akdeniz ülkesi aynı zamanda da bölgenin iki güçlü ülkesi olmaları nedeniyle Türkiye ile Fransa’nın yollarının yakın tarihte kesiştiğini vurgulayan Erdoğan, ilişkilerde zaman zaman iniş çıkışlar olmakla birlikte, genel olarak işbirliği ve dayanışmanın öne çıktığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Fransa arasındaki artan ticaret hacmine işaret ederek, Hollande'ın bu yılın Ocak ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarette ticaret hacmini en kısa zamanda 20 milyar avroya çıkarma kararı aldıklarını anımsattı ve tarafların bu hedef doğrultusunda ilerlediklerini kaydetti. İki ülkenin karşılıklı yatırımlar noktasında iyi bir seviyede olduğunu belirten Erdoğan, ilişkilerin bir başka önemli boyutunun da Fransa’da yaşayan Türk vatandaşları olduğunu belirtti. Erdoğan Türklerin, Fransa’da dördüncü büyük göçmen grubunu oluşturduğuna işaret etti ve kişilerin siyasette, bilimde, sanatta, ekonomik hayatta Fransa adına gerçekten önemli başarılara imza attıklarına dikkat çekti.. Türkiye’nin Fransa ile ilişkilerinde, büyük devlet vizyonunu her zaman muhafaza ettiğini belirten Erdoğan, Fransa’nın da özellikle son dönemde ilişkilere bu vizyonla yaklaştığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki ülkenin dayanışma ve işbirliğinin Avrupa, Akdeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar’daki birçok meselenin çözümüne katkılar sağlayacağını vurguladı.

Ziyaretinde Türkiye’nin AB üyelik süreci de gündeme gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu süreçte en çok destek beklediğimiz ülkelerin başında Fransa’nın geldiğini söyledi. Türkiye'nin AB müzakere sürecinin fasıllar üzerine konan blokajlar nedeniyle ciddi bir duraklama dönemi yaşadığına dikkat çeken Erdoğan,  bloke edilmiş fasıllar konusunda ülkemizin tüm hazırlıklarını yaptığını, bu fasılları rahatlıkla açılabilecek durumda olduğunu söyledi. 23’üncü ve 24’üncü fasılların gecikmeksizin müzakerelere açılması çağrısında bulunan Erdoğan, blokaj altındaki diğer fasillardaki engellerin aşılmasının sadece Türkiye ile Fransa arasındaki değil aynı zamanda tüm AB ülkeleriyle de dayanışmayı artıracağını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde bölgesel konulara değindikten sonra Türkiye’nin AB ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hollande, AB üyeliğini müzakerelerinin seyrinin öngörülemeyeceğini belirtti. Geçmişte çeşitli fasılların müzakerelere açıldığını, ancak uzun bir dönem müzakerelerin askıya alındığını belirten Hollande, en son açılan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslından sonra yeni fasılların açılmasının her zaman mümkün olduğunu belirtti. Hollande, 23’üncü ve 24’üncü fasıllara ilişkin tavırlarının açık olduğunu, bu fasılların koşulsuz olarak açılabileceğini açıkladı. Fransa - Türkiye ilişiklerinin küresel boyutta ve çok yönlü olduğunu belirten Hollande, uzay ve havacılık, savunma, tarım ve gıda, nükleer enerji gibi pek çok alanda ikili ilişkiler ve yatırımların söz konusu olduğunu ifade etti.