İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 EKİM-2 KASIM 2014

GKRY, YUNANİSTAN VE MISIR, DOĞU AKDENİZ TOPLANTISI DÜZENLEDİ

GKRY’nin 7 Ekim 2014 tarihinde Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakerelerden çekildiğinin açıklamasından bu yana Akdeniz’de sular durulmuyor. GKRY’nin Türkiye’ye karşı 8 maddeli bir önlemler paketi açıklamasını takiben, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde, Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) ilan ettiği bölgelerde yürüttüğü sismik araştırmalar nedeniyle Türkiye’yi şikâyet etmesinin ve bunun sonuç bildirgesinde yansımasının ardından bu kez de Mısır, Yunanistan ve GKRY Dışişleri Bakanları, GKRY ev sahipliğinde bir araya geldi.

29 Ekim 2014 tarihinde Ada’ya ilişkin güncel gelişmeleri, Mısır’daki siyasi süreci ve Orta Doğu’daki durumu ele almak üzere bir araya gelen Mısır, Yunanistan ve GKRY Dışişleri Bakanları, kabul ettikleri ortak bildiride, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki sismik araştırmalarını durdurmaya çağırdılar. 8 Kasım’da Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilecek üçlü zirve toplantısına hazırlık niteliğindeki GKRY-Yunanistan-Mısır Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen ortak bildiride Türkiye’ye, GKRY’nin “egemenlik hakları ve yetki alanına saygı göstermesi” ve GKRY’nin tek yanlı olarak ilan ettiği sözde MEB’de gerçekleştirdiği sismik araştırmalarını sonlandırarak, ileride de benzer faaliyetlerden kaçınması yönünde çağrıda bulunuldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, GKRY lideri Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını güçlendirmeye hazırlandığı yönünde sinyaller verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu BMGS Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 28 Ekim 2014 tarihinde, BM Genel Sekreteri (BMGS) Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeleri ele almak üzere bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Özel Temsilci Eide, görüşmede Kıbrıs gibi uzun soluklu bir meseleye çözüm bulunması için hala iyimser olduğunu dile getirirken, masada olunmazsa herhangi bir çözüme ulaşılamayacağını, zaten pek çok sorunlu boyutu olan Kıbrıs meselesinin bir de hidrokarbon konusu eklenince daha da karmaşık hale geldiğini vurguladı.

Görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki iradesinin hala güçlü olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin yapıcı yaklaşımını sürdüreceğini kaydetti. GKRY’nin Doğu Akdeniz’de müzakereler sürerken sondaj çalışmaları başlatmasının müzakerelerin ruhuna aykırı olduğunu belirten Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerinde Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu ve Türkiye’nin GKRY’nin tek taraflı yaklaşımlarını kabul etmediğini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu Türkiye’nin BM’nin Kıbrıs meselesine bir çözüm bulunması yönündeki çabalarını desteklemeye devam edeceğini ifade etti ve aynı iradenin GKRY ve Yunanistan tarafından gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme ilişkin fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalmayacağına dikkat çekti.