İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 KASIM 2014

AB BAKANI BOZKIR’IN OSLO TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 4-6 Kasım 2014 tarihlerinde Norveç’in başkenti Oslo’da resmi temaslarda bulundu. Oslo temaslarının ana gündem maddeleri, ikili ilişkiler, Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve ABD – AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakereleri oldu. Bozkır, Norveç temasları kapsamında ilk görüşmesini Norveç’in AB İşleri Bakanı Vidar Helgesen ile gerçekleştirdi. Bozkır, gerçekleştirdikleri çalışma yemeğinde, kendi bölgelerinde ve dünyanın diğer taraflarında gerçekleşen olaylarda izleyecekleri stratejik prensipler üzerinde çoğunlukla anlaştıklarını ifade etti. Bozkır’ın oldukça faydalı ve başarılı geçtiğini vurguladığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Helgesen, Türkiye’nin konumunun önemini vurguladı ve IŞİD ile mücadelede Türkiye’nin daha fazla söz sahibi olması gerektiğinin altını çizdi.

Ziyaretinin devamında Bozkır, Norveç Dış İlişkiler Enstitüsü’nde bir yuvarlak masa toplantısına katıldı. AB Bakanı Bozkır bu toplantıdaki konuşmasında, Norveç’in AB üyesi olmamasına rağmen AB yapılarına entegre yapısı nedeniyle, Norveç’in desteğinin AB ile üyelik müzakerelerinde Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurguladı. Toplantının ardından Bakan Bozkır, mevkidaşı ile birlikte Oslo Diyanet Türk İslam Birliği Merkezi’nde Oslo’da yaşayan Türk vatandaşlarına hitap etti. Ardından Norveç–Türk Ticaret Derneği tarafından kendisi onuruna düzenlenen yemeğe katıldı. 

AB Bakanı Bozkır, Vidar Helgesen’in yanı sıra Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende ve Norveç Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Lars Jacob Hiim ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Bununla birlikte, Norveç Parlamentosu EFTA-EEA Komitesi Başkanı olan Meclis Başkan Yardımcısı Svein Roald Hansen, Parlamento Dışilişkiler ve Savunma Komitesi Başkanı Anniken Huitfeldt ve bu komitelerin üyeleriyle de bir araya geldi.

Bozkır’ın temaslarına ilişkin olarak gündeme en çok yansıyan konuların başında, tarafların ABD ve AB arasında müzakere edilmekte olan TTYO’ya ilişkin değerlendirmeleri geliyor. Bozkır, “Norveç ile Türkiye’nin ortak özelliği AB’ye üye olmadan AB ile özel bir anlaşma yapmaktır” dedi ve TTYO’nun Norveç’i de olumsuz yönde etkileyebileceğini ekledi. Bozkır değerlendirmelerinde, TTYO kapsamında Türkiye’nin korunmaması halinde, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni dondurmak zorunda kalabileceğinin altını önemle çizdi. Bilindiği üzere, AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları sebebiyle bu üçüncü ülkeler Türkiye’ye gümrük vergisi ödemeden ihracat yapabiliyor, fakat Türkiye bu üçüncü ülkelerle ayrı bir anlaşma yapmazsa bu durum geçerli olmuyor. Volkan Bozkır bu sebepten ötürü, “Gümrük Birliği ülkeleriyle otomatik uygulanır” şeklinde bir ifadenin TTYO müzakereleri kapsamında kabul edilmesi gerektiğini Oslo temaslarında dile getirdi. ABD mallarının Türk pazarına gümrük vergisi olmadan girmesi halinde bunun zararının GSMH’nin yüzde 3’ü ile 4’ü arası olabileceği öngörülüyor.