İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2014

75’İNCİ KPK TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

75'inci Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı, Eşbaşkanlar Afif Demirkıran ve Manolis Kefalogiannis başkanlığında 11 Kasım 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.  Toplantının açış konuşmalarını AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve AB Dönem Başkanlığını temsilen İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Avrupa Bütünleşmesinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alberto Cutillo gerçekleştirdi. Toplantının öğleden sonraki oturumunda, vize serbestliği süreci ve geri kabul anlaşması’nın uygulanması ile orta doğu’daki son durum ele alındı.

AB Bakanı Büyükelçi Bozkır konuşmasında öncelikle Kıbrıs meselesi üzerinde durdu. Kıbrıs’ta BM müzakerelerinin başlatılmasının önemini vurgulayan Bozkır, “perspektifimiz 50 yıllık sorunu çözmek olmalı” dedi. Bozkır aynı zamanda Avrupa’nın konuya ilişkin yaklaşımının tek taraflı olmaması gerektiğinin altını çizdi. KPK Eş Başkanı Afif Demirkıran ve AB Dönem Başkanı İtalya’nın temsilcisi Alberto Cutillo konuşmalarında 23’üncü ve 24’üncü fasılların müzakerelere açılması çağrısında bulundular.

1 Kasım’da göreve başlayan Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da Türkiye ile ilgili olarak ilk resmi açıklamasını KPK toplantısında yaptı. Hem Türkiye’nin, hem de AB’nin, önümüzdeki beş yıllık süreyi olabildiğince iyi kullanması gerektiğini belirten Hahn, 2014 Türkiye İlerleme Raporu’nda yer alan olumlu adımların ve endişelerin üzerinde durdu. Hahn, 2013 tarihli Demokratikleşme Paketinin uygulanmasına yönelik düzenlemeler ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlallerinin engellenmesine dair Eylem Planı’nın kabulünü önemli adımlar olarak değerlendirirken, Türk demokrasisi açısından eksiklerin bulunduğu bazı alanların, Rapor kapsamında endişe ile karşılandığını belirtti. Hahn konuşmasında hukukun üstünlüğü ve temel haklar alanında artan işbirliğinin gelecekte ilişkilerin omurgasını oluşturmaya devam edeceğini vurguladı. Kıbrıs meselesine de değinen Hahn, ilgili tüm paydaşları Kıbrıs'ta çözüme katkıda bulunmaya davet ederek, BMGS temsilcisi Espen Barth Eide'in, çözüme yönelik görüşmeleri yeniden başlatma çabasını desteklediğini ifade etti.

Toplantıda Gümrük Birliği’nin gözden geçirilmesi, enerji güvenliği, dış politika ve güvenlik alanında diyalog, Suriye ve Irak mültecileri ile vize serbestliği ve geri kabul konuları da KPK üyeleri tarafından değerlendirildi.