İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2014

AB BAKANI BOZKIR’IN BRÜKSEL ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 11-12 Kasım 2014 tarihlerinde Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. AB Bakanı Bozkır, ziyareti KPK Toplantısına katıldı. Toplantının ardından ikili temaslar kapsamında Juncker Komisyonu’nun yeni üyeleriyle bir araya gelen Bakan Bozkır,  Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu’nu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Dijital Tek Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Üye Vytenis Andriukatis ile bir araya geldi.

Brüksel’de yeni Komisyon üyeleri ile gerçekleştirilen bu ilk temaslarda, katılım müzakereleri süreci başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı olarak ele alındı. Komisyon üyeleri ile temasların ardından Bakan Bozkır, düzenlenen çalışma yemeğinde, AP Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pitella ile görüştü.

Bakan Bozkır, 12 Kasım 2014 tarihinde, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Dostları Grubu üyeleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Bakan Bozkır’ın Brüksel ziyaretindeki son durağı, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak iştirak ettiği “Genişleme Sürecinde Kamu Yönetimi Reformunun Güçlendirilmesi” başlıklı konferansı oldu.