İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2014

İKV Başkanı Türkiye-Yunanistan İş Forumuna Katıldı

İKV ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 12 Kasım 2014 tarihinde İzmir’de düzenlenen, DEİK Türkiye-Yunanistan İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı. Forumda, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ile Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Konstantinos Skrekas birer konuşma yaptı.

İKV ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, yaptığı konuşmada, “iki ülke olarak ikili ilişkilerimizi kendi menfaatlerimiz ve ortak geleceğimiz etrafında şekillendirme yoluna girdik; ilişkilerimize sürdürülebilir istikrar kazandırdık” dedi. Geçtiğimiz 10 yılda iki ülke arasında birçok alanda ortak mutabakatların ilk tohumlarının atıldığını belirten Vardan,  iki ülke arasındaki yakınlaşmanın ekonomik ilişkilere olumlu yansımalarının olduğunu, yatırım ilişkilerinin canlandığını,  Türk ve Yunan şirketlerinin karşılıklı olarak stratejik yatırım yapmaya başladığını söyledi. Vardan, Yunanistan tarafından kolaylaştırılan vize rejimi ile iki ülke arasındaki karşılıklı hareketliliğin rekor seviyelere çıktığını ifade ederken, daha fazla ticaret, daha fazla ekonomik işbirliği için ulaştırma imkânlarının zenginleştirilmesi gerektiğini belirtti. Vardan, “Ege Denizi’nin iki yakasını birbirine bağlayan deniz yolları bağlantısı kuralım, kronikleşen taşıma kotası meselesine kalıcı çözümler getirelim” dedi.

Vardan konuşmasına şöyle devam etti: “(…) Türk iş dünyası olarak Yunanistan’daki yatırım fırsatları ile yakından ilgileniyoruz. Türkiye-Yunanistan İş Konseyi’miz karşılıklı olarak yatırım ilişkilerimizi teşvik etmek ve kolaylaştırmak için çalışmaktadır. İnanıyorum ki Türk ve Yunan şirketler arasında kurulacak ortaklıklar, ekonomik ilişkilerimizi hak ettiği noktalara çıkaracaktır. Yatırım, çalışma ve oturma izinleri için gerekli bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması Türk şirketlerini Yunanistan’da daha fazla yatırım yapmaya teşvik edecektir”. Vardan ayrıca, Türkiye ve Yunanistan arasında ekonomik ilişkilerin Türkiye’nin AB üyelik perspektifinin hız kazanmasıyla daha da derinleşip çeşitleneceğini umduğunu sözlerine ekledi.

"Komşu komşunun külüne muhtaçtır" sözüne atıfta bulunan Vardan, ilişkilerde iş adamlarının önünü açacak en büyük konunun siyasi iradenin kararlılığı ve yol açması olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin 50 yılı aşkın süredir AB'ye üye olamamasının da bu potansiyelin iyi kullanılmasını engellediğini söyledi.

Forumda konuşan Yunanistan Kalkınma ve Rekabetçilik Bakanı Skrekas ise, iki ülke arasında işbirliğini hedeflediklerini ve bunu desteklediklerini belirtti. İki ülke halklarının her zaman birbirine saygılı olduğunu, birbirine sempati ile baktığını kaydeden Skrekas, asırlardır yan yana yaşandığını, halkları birbirinden ayırmaktan çok birbirine birleştiren faktörler olduğunu söyledi.

Skrekas, ikili ticaretin artma eğilimi gösterdiğini ifade ederek, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında 2,2 milyar avrodan 2013 yılında 4,3 milyar avroya ulaşarak 3 yıl içinde ikiye katlandı. Aynı zamanda, Türkiye Yunanistan'ın en büyük ihracat partnerlerinden biri. Turizm alanında büyük artış söz konusu, 2014 yılının sonuna kadar 1 milyondan fazla Türk turistin Yunanistan'ı, Yunanistan'dan ise 800 bin turistin Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye'ye yerleşip burada faaliyet gösteren birçok Yunanlı tanıyorum. İkamet ve faaliyetleri için Yunanistan'ı tercih eden çok sayıda Türk tanıyorum" diye konuştu.