İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2014

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu İKV’yi Ziyaret Etti

Göreve yeni başlayan İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Başkan Yardımcısı, İSO Meclis Başkanı ve DEİK Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ı ziyaret etti. 10 Kasım 2014 günü gerçekleştirilen ziyarette Başkonsolos Bravo’ya, İtalya Ticaret Ataşesi Maria Trinchieri, Mali Ataşe Giorgio Merlonghi ve İtalya Dış Ticaret Enstitüsü Genel Müdürü Ferdinando Pastore eşlik etti.

Görüşmede İKV Başkanı Vardan İKV’nin yapısı, amaçları ve faaliyet alanları hakkında bilgi verirken, İtalyan heyete İKV yayınlarından oluşan bir set takdim edildi. Aynı zamanda, Türkiye’nin AB üyeliği hedefi, bunun Avrupa’ya sağlamayacağı olası katkılar, gümrük birliğine ilişkin problemler, TTIP süreci ve vize serbestliği diyaloğu konusu hakkında bilgi verildi.

İKV ve DEİK Başkanı Vardan, Türkiye’nin çoğunluğu Müslüman olan bir ülke olarak ortak değerler paydasında AB’ye katılmasının tüm dünyaya önemli bir barış ve istikrar mesajı olacağını kaydetti. İKV Başkan Yardımcısı, DEİK İcra Kurulu üyesi ve Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise, Türkiye ve İtalya arasındaki ikili ilişkiler hakkında bilgi verdi ve iki ülkenin kültürel olarak da birçok ortak noktasının bulunmasının işbirliğini kolaylaştırdığını ekledi. Vardan ve Okyay, İtalya’nın AB içinde Türkiye’nin en yakın ortaklarının başında geldiğini ve iki ülke arasında ortak projeler, yatırımlar ve üçüncü ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Okyay iki ülke arasındaki ortaklığın geleceğe yönelik olarak da büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti.

Toplantıda Ömer Cihad Vardan ve Zeynep Bodur Okyay’a, DEİK Türk-Angola İş Konseyi Başkanı Burak Vardan, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz ve DEİK Avrupa İş Konseyleri Koordinatörü Ayşegül Gök Arıcan eşlik etti.