İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2014

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, İsrail ve Filistin’i ziyaret etti

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 7-9 Kasım tarihleri arasında İsrail ve Filistin topraklarına bir ziyaret gerçekleştirdi. Taraflar arasında barış müzakereleri başlatılması gerektiğini vurgulayan Mogherini, iki devletli çözüm modelini desteklediğini ifade etti.

Yeterli siyasi kararlılık ve güçlü liderliğin gerektiğinin altını çizen Mogherini, AB’nin sorunun çözümünde daha aktif bir rol oynayacağını söyledi. Değerlendirmelerinin devamında Mogherini, “AB’nin geçmişe göre daha önemli bir potansiyel rol oynayabileceğine içtenlikle inanıyorum” diye ekledi.  Ayrıca Mogherini, iki devletli çözüm hedefi doğrultusunda, sürecin tek taraflı önlemlerin yerine doğrudan görüşmeler yoluyla devam etmesi gerektiğini ifade etti. Bölgesel bir metodun benimsenmesi gerektiğinin altını çizen Mogherini, aksi takdirde İsrail Devleti’nin güvenliğinin kalıcı bir şekilde garanti altına alınamayacağını önemle vurguladı.

Mogherini, Avrupa’da sürmekte olan, Filistin’in devlet olarak tanınması tartışmalarına ilişkin olarak da ‘Filistin’in devlet olarak tanınması gerekiyor. Bir Filistin devletine ihtiyaç var. Bu bizim nihai hedefimiz. AB'nin duruşu da bu yönde" ifadelerini kullandı. Bir Filistin Devletinin kurulmasına açıkça destek veren Mogherini, bu konuyu bizzat üye ülkelerin dışişleri bakanları ile ele aldığını söyledi.

Gazze’de çeşitli temaslarda bulunan Mogherini, Ağustos ayında gerçekleşen çatışmaların sonuçlarına ilişkin gözlemlerde bulunarak, Gazze’nin nefes alabilecek bir akciğere ihtiyaç duyduğunu vurguladı. AB’nin Gazze’de yeniden imarın hızlandırılması için çalıştığını ifade eden Mogherini, bu yaz meydana gelen savaşın, son altı yılda gerçekleşen üçüncü savaş olduğuna işaret ederek dünyanın yeni bir savaşa tahammül edemeyeceği uyarısında bulundu.