İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye’de çözüm süreci, Ermenek’teki maden kazasında hayatını kaybeden 8 madencinin cenaze töreni sonrasında iş güvenliği tartışmaları, Alevi açılımının işaretleri ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyareti bağlamında Türkiye-ABD ilişkileri ve IŞİD meselesinin öne çıktığı bir haftayı daha geride bıraktık.

Türk iş dünyası açısından ABD Ticaret Odası’nın Brüksel’den sonra ikinci bölge ofisinin İstanbul’da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde açılması da bir diğer dikkat çekici gelişme oldu. ABD Ticaret Odası Bölgesel Ofisi’nin Türkiye’de açılmasının, Türkiye’nin de AB ile ABD arasında sürmekte olan TTYO müzakerelerine katılması için ABD’nin desteğini sağlamada önemli bir rol üstlenebileceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan en önemli gelişme ise, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Lüksemburg ve Brüksel’e yaptığı ziyaretlerdi. Brüksel temaslarında bazı Avrupa Komisyonu üyeleri ile katılım müzakereleri ve Türkiye-AB ilişkilerini görüşen AB Bakanı Bozkır, Lüksemburg ziyaretinde ise, Başbakan Xavier Bettel ve diğer üst düzey görevlilerle bir araya geldi. Son durağı olan Lüksemburg'un Schengen kasabasında yaptığı basın toplantısında AB Bakanı Bozkır, vizelerin kalkması halinde Türkiye’nin Schengen üyesi olacağının altını çizdi.

15-16 Kasım 2014 tarihlerinde Avustralya’da yapılan G-20 Zirvesi geçtiğimiz haftanın önemli başlıklarından biriydi. G-20 liderleri Zirve’nin sonunda, 2018 yılına kadar ekonomik büyümeyi yüzde 2 oranında artırmayı amaçlayan bir eylem planını kabul ettiler. Zirve’nin bir diğer sonucu, Türkiye’nin G-20 Başkanlığı’nı 1 Aralık 2014 tarihi itibariyle devralacak olmasıydı. G-20 Başkanlığı’nın Türkiye’ye, uluslararası planda görünürlüğünü ve etkinliğini artırması açısından çok önemli bir fırsat sağlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündeminde AB Dışişleri Bakanları toplantısı ve ekonomiye ilişkin başlıklar ön plandaydı. 17 Kasım 2014 tarihinde toplanan AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna, Orta Doğu’daki güncel gelişmeler, Ebola ile mücadele ve Libya’daki son durumu ele aldılar. 

AB’nin gündeminde yer alan bir diğer başlık, ticaret ortaklarının AB’ye karşı uyguladıkları kısıtlayıcı önlemler hakkında, Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı rapordu. Küresel ekonomik krizin başladığı 2008 yılından beri Komisyon tarafından hazırlanmakta olan raporların 11’incisi, 17 Kasım 2014 tarihinde yayımlandı. 1 Haziran 2013- 30 Haziran 2014 tarihlerini kapsayan rapor, AB’nin ticaret ortaklarının 170 yeni önlem uygulamaya başladığını ortaya koydu. 

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.