İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

AB BAKANI BOZKIR’IN BRÜKSEL VE LÜKSEMBURG TEMASLARI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde, Brüksel ve Lüksemburg’da resmi temaslarda bulundu. Ziyaretinin ilk gününü Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nda temaslara ayıran Bozkır, Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan Sorumlu Üyesi Tibor Navracsiscs ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Cyristos Stylianides ile görüşmeler gerçekleştirdi. Komisyon üyeleri ile gerçekleşen toplantıların ana gündem maddelerini, katılım müzakereleri ve genel kapsamda Türkiye-AB ilişkileri oluşturdu. 

Bakan Bozkır, 20 Kasım’da başladığı Lüksemburg ziyaretinde ilk olarak Başbakan Xavier Bettel ile görüştü. Başbakan Bettel’in büyük memnuniyet duyduğunu belirttiği görüşmenin ardından Bozkır, Meclis Başkanı Mars Di Bartolomeo ve Temsilciler Meclisi’nin Avrupa İşleri Komisyonu Üyeleri ile bir araya geldi. Bakan Bozkır, Lüksemburg ziyareti kapsamında, Schengen vizesine adını veren Lüksemburg'un Schengen kasabasına da bir gezi gerçekleştirdi. Bu bölgede düzenlediği basın toplantısında Bakan Bozkır, vizelerin kalkmasıyla, çok kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin Schengen üyesi olacağının altını çizdi.

Bakan Bozkır konuşmasının devamında, geri kabul ve vize serbestliği konusunda Türkiye’den yaklaşık 72 beklenti olduğunu ve bunların 62’sinin Türkiye tarafından karşılandığını ifade ederken, 3 sene sonra Komisyon'un nihai kararıyla, vizelerin kalkma sürecinin tamamlanacağı temennisinde bulundu. Bugün 26 ülkeyi kapsayan Schengen Anlaşması, Moselle nehrinde MS Princesse Marie-Astrid teknesinde Lüksemburg-Almanya-Fransa sınırlarının kesiştiği noktada Benelüks ülkeleriyle Almanya ve Fransa tarafından imzalanmıştı.