İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

G-20 ZİRVESİ AVUSTRALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

G-20 Zirvesi 15-16 Kasım 2014 tarihlerinde Avustralya’nın Brisbane şehrinde gerçekleşti. Zirve’de G-20 liderleri, ekonomik büyümeyi 2018 yılına kadar yüzde 2 oranında artırmayı amaçlayan bir Eylem Planı kabul ettiler.

G-20 liderleri, esnek bütçe politikaları öngören ve yatırımları, rekabeti, ticareti canlandıracak önlemlerden oluşan büyüme stratejilerini bir araya getirecek Eylem Planı’nı oluşturdular. Eylem Planı’na göre, söz konusu ulusal büyüme stratejilerinin tam olarak uygulanması küresel ekonomiye 2 trilyon dolar katkı ve istihdamda önemli bir artış sağlayacak. Bu büyümenin dörtte birinin ulusal büyüme stratejilerinin aynı anda uygulanmasıyla gerçekleşecek olumlu bulaşma etkisinden (contagion effect) kaynaklanacağı öngörülüyor. Aynı zamanda, bu büyümenin G-20 ülkelerinde, yüzde 0,5’ten fazla artışa sebep olması bekleniyor.

G-20 liderleri, kamu ve özel sektör yatırımlarını canlandırmak amacıyla Sidney’de kurulacak ve büyük yatırım projelerini yönetecek küresel bir platform oluşturmaya karar verdiler. Yıllık maliyeti 10-15 milyon dolar olarak belirlenen platformun, bilgi paylaşımı, ağ oluşturma ve yetkililerin eğitimi gibi alanlarda faaliyet göstermesi planlanıyor. G-20 Liderler Zirvesi’nde kadınların işgücü piyasasına olan katılımının artırılması yönünde kararlar alındı. Buna göre 2025 yılına kadar kadınların işgücü piyasasına katılımının şu anki seviyenin yüzde 25’i oranında artırılması hedefleniyor. Başka bir deyişle, bu karar ile 100 milyon kadının işgücü piyasasına katılımı öngörülüyor.

G-20 Zirvesi’nin ardından Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu Zirve’nin gerçekleştiği Brisbane Kongre Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu konuşmasında, toplantıda alınan kararlar temelinde, gelişmekte olan düşük gelirli ülkelerin de bu sürecin bir parçası olmasını, sorunlarının ve endişelerinin dikkate alınmasını talep ettiklerini belirtti.

Zirve’nin sonuç bildirisinde ayrıca Türkiye’de düzenlenecek bir sonraki G-20 Zirvesi’nin, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirileceği açıklandı. 2016’da gerçekleşecek G-20 Zirvesi’ne ise Çin ev sahipliği yapacak.