İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI UKRAYNA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin başkanlığında 17 Kasım 2014 tarihinde ilk kez toplanan AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna’daki durumu ele aldı.

Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunan AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna’nın reform gündemini değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde bölgede yaşanan yoğun bombardımana ağır silah ve askeri mühimmat taşıyan konvoyların Rusya sınırından ayrılıkçı bölgelere geçiş yaptığına dair haberlerden duydukları endişeyi dile getiren AB Dışişleri Bakanları,  tüm tarafları Minsk Protokolü’nü eksiksiz uygulamaya ve ateşkesin şartlarına uymaya çağırdı.

AB Dışişleri Bakanları, AB’nin bölgedeki askeri, sosyo-ekonomik ve insani durumun daha da kötüleşmesinin önüne geçilmesinde önemli bir görev üstlenmesi gerektiğini teyit etti. Aynı zamanda Dışişleri Bakanları, Kiev ile Moskova arasındaki meselelerin çözümü için diyalog başlatılmasını desteklediklerini de belirttiler.

AB Dışişleri Bakanları sahadaki durumu değerlendirdikten sonra, Avrupa Dış İlişkiler Servisi’ni (EEAS) ve Avrupa Komisyonu’nu mal varlıkları dondurulan ve seyahat yasağı kapsamına alınan kişiler listesine eklenecek yeni isimleri belirlemek ve Kasım ayı sonuna kadar Konsey’e sunmakla görevlendirdiler.

Ukrayna’da 26 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimler AB Dışişleri Bakanları tarafından memnuniyetle karşıladı ve yeni hükümetin bir an önce kurulması gerektiği vurgulandı. Bunun yanında, Kiev’e anayasa değişikliğini ve yerinden yönetimi de içeren idari ve ekonomik reformları hayata geçirmesi çağrısında bulunuldu.

AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna’da AB Sivil Güvenlik Sektörü Reformu Danışma Misyonu’nu (EUAM Ukraine) faaliyete geçirme kararı aldı. Görev süresi iki yıl olarak belirlenen misyonun 1 Aralık 2014 tarihinde faaliyete geçmesi öngörülüyor. EUAM Ukraine misyonu ile Ukrayna’daki yetkililere, hukukun üstünlüğü ve polis hizmeti de dâhil olmak üzere sivil güvenlik sektörü reform sürecinde destek verilmesi amaçlanıyor. Misyona ilişkin anlaşma, AB adına Yüksek Temsilci Federica Mogherini ve Ukrayna adına Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin tarafından imzalandı.

AB Dışişleri Bakanlarının ele aldıkları diğer gündem maddelerini, Yüksek Temsilci Mogherini’nin bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Orta Doğu barış sürecine ilişkin güncel gelişmeler, Bosna-Hersek’in AB perspektifi, AB Ebola Koordinatörü Cyristos Stylianides’in Batı Afrika’yı ziyareti sonrasında Ebola ile mücadele konusunda belirlediği öncelikler ve Libya’daki son durum oluşturdu.