İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

ABD TİCARET ODASI BÖLGESEL OFİSİ İSTANBUL’DA AÇILDI

ABD Ticaret Odası Bölgesel Ofisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası işbirliğinde 18 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da açıldı. ABD Ticaret Odası’nın Brüksel’in ardından yurtdışında açtığı ikinci bölgesel ofis olma niteliğini taşıyan ofis, ABD’li küresel şirketlerin ABD-Türkiye ilişkilerine verdikleri öneme işaret ediyor. ABD Ticaret Odası Bölgesel Ofisi’nin açılmasının,  AB ile ABD arasında süren TTYO müzakerelerine Türkiye’nin katılımına yönelik fayda sağlaması öngörülüyor.

ABD Ticaret Odası Bölge Ofisi’nin açılış törenine, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Chuck Hunter katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, TOBB ve ABD Ticaret Odası arasındaki işbirliği çerçevesinde açılan ofis sayesinde, Türkiye ve ABD liderlerinin tanımladığı model ortaklığın iktisadi boyutunu kuvvetlendirmek istediklerini söyledi. ABD Ticaret Odası Bölge Ofisi’nin açılmasının bölgedeki diğer ülkeleri de hizmet alanına dâhil edeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu ayrıca, TTYO müzakerelerinde Türkiye’nin  yer almasına ilişkin ABD nezdinde yapılacak lobi faaliyetlerinde ofisin büyük fayda sağlayacağını vurguladı. ABD’nin 16 trilyon dolar milli gelir ile dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda ABD’nin dünya ithalatının yüzde 12’sini gerçekleştirdiğine dikkat çekti. 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ABD Ticaret Odası Bölge Ofisi’nin açılış töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye'nin TTYO’nun dışında kalmasının düşünülemeyeceğini belirten Yılmaz bu konuda Amerikan Ticaret Odası'nın desteğinin gelecekte de sürmesini temenni ettiklerini dile getirdi.  

ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant ise ABD Ticaret Odası’nın ikinci bölgesel ofis için Çin, Hindistan, Brezilya veya Rusya yerine Türkiye’yi seçmiş olmasına dikkat çekti ve bunun Türkiye ile kurmak istedikleri bölgesel bazlı ortaklığın temellerini oluşturduğunu kaydetti.

ABD Ticaret Odası Bölgesel Ofisi’nin açılışının ardından TOBB ve ABD Ticaret Odası arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.