İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2014

İspanyol Meclisi, Filistin Devleti`ni tanıdı

İspanyol Meclisi, Filistin Devleti'nin tanınması konusunda hükümete tavsiye kararı sunulmasına yönelik önergeyi oy birliğiyle kabul etti. Önerge için 319 evet oyuna karşı 2 hayır oyu ve 1 çekimser oy kullanıldı. Önergeyi İspanyol Meclisi’ne sunan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, önergenin İsrail’e karşı olmadığını önemle vurguladı.

Önerge kapsamında, bölgedeki mevcut krizin çözülmesi yolunda,  adil ve kalıcı önlemlerin alınması arzu ediliyor. Öte yandan İspanya’nın, 2015-2016 yılları arasında BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyesi olduğu süre boyunca, bölgede çözüme yönelik adımlar atılmasını destekleyeceği belirtiliyor.

Karardan dolayı milletvekillerine teşekkürlerini sunan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, AB’nin Filistin konusunda ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.  Bilindiği üzere yakın dönemde İngiltere ve İrlanda Meclisleri de Filistin devletini tanımaya yönelik önergeler kabul etti; İsveç Hükümeti ise Filistin’i devlet olarak tanıdığını ilan etti.