İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 KASIM 2014

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde çözüm süreci çerçevesinde sağlanan uzlaşı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadın-erkek eşitliğine ilişkin tartışmalar ve Katolik âleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un Türkiye ziyareti başlıkları öne çıktı. Papa Franciscus’un ziyareti, dinler arası diyalog vurgusu ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Papa arasında ortak bir bildiriye imza atılması dolayısıyla dış basında da büyük yankı buldu.

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-AB ilişkilerine katkı sunmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İKV ve İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği ortaklığında AB üyesi devletlerin Büyükelçilerinin katıldığı bir çalışma kahvaltısı düzenlendi. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda AB katılım sürecinin başarılı olması için, cesur siyasilerin liderliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, konuşmasında çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin AB üyeliğinin, radikal hareketlerin giderek güç kazandığı bir dünyada, çok kültürlülük idealinin gerçekleşmesi için olumlu bir mesaj olacağına işaret etti.

Kasım ayının son haftasında Türkiye-AB ilişkileri gündeminde ise, AB Bakanlığı’nın düzenlediği Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Lüksemburg ziyareti yer aldı. AB’nin gündeminde ise ekonomiye ilişkin haberler ön plandaydı.

Türkiye’nin Yeni AB İletişim Stratejisi kapsamında 26 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı’nda sivil toplum kuruluşları ile önümüzdeki dönemlerde yapılacak çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 27 Kasım 2014 tarihinde Lüksemburg’a gerçekleştirdiği ziyaretin gündeminde ise, vize serbestliği, Gümrük Birliği’ne ilişkin değerlendirmeler ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakerelerine yönelik kaygılar yer aldı.

THY ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Erasmus+ Programı’ndan yararlananların yurt dışı seyahatlerinde yüzde 20 bilet indirimi ve 10 kilogram ek bagaj hakkından faydalanacak olması, Türkiye-AB ilişkileri açısından geçtiğimiz haftanın olumlu gelişmelerinden biriydi.

Kasım ayının son haftasında, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından  açıklanan 315 milyar avro kaynağı içeren Avrupa için Yatırım Planı, AB tarihindeki en büyük yatırım kararlarından biri oldu. AB’nin gündeminde ekonomiye ilişkin diğer önemli bir gelişme, Avrupa Komisyonu’nun, TTYO müzakerelerinin şeffaflığına ilişkin endişeleri gidermek amacıyla yayımladığı tebliğiydi. Kasım ayının son haftasında dünyanın ekonomik görünümüne ilişkin son raporunu yayımlayan OECD, Avro Alanı’nda durgunluk riskine dikkat çekti. Raporda, küresel ekonominin düşük hızda gittiği ve sağlıklı bir ekonomik toparlanmanın henüz uzak olduğu öngörüsünde bulunuldu.Öte yandan, AP’deki AB karşıtı milletvekillerinin Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker hakkındaki gensoru önergesinin, 461'e karşı 101 oyla reddedilmesi, geçtiğimiz haftanın dikkat çekici gelişmelerinden biriydi.

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.