İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 KASIM 2014

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ LÜKSEMBURG İŞ FORUMUNA KATILDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 27 Kasım 2014 tarihinde, 2015’in ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan Lüksemburg’a bir ziyaret gerçekleştirdi.  Bakan Zeybekci, Lüksemburg temasları kapsamında Türkiye-Lüksemburg Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 2’inci Dönem Toplantısı ve İş Forumu’na katıldı. İş Forumu’nun katılımcıları arasında, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ettienne Schneider ile çok sayıda Türk ve Lüksemburglu iş adamı ve yatırımcı yer aldı.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyeline dikkatlerin çekildiği temaslara, Bakan Zeybekci’nin vize serbestliği ve Gümrük Birliği’ne ilişkin değerlendirmeleri damga vurdu. Bakan Zeybeci vize sorununa ilişkin olarak; birbirini dost, müttefik ve stratejik ortak kabul eden AB ve Türkiye arasında vize engeli olmasını medeni ve çağdaş bulmadığını dile getirdi.

Bakan Zeybekçi’nin Gümrük Birliği’ne ilişkin değerlendirmelerinin merkezinde ise, TTYO müzakerelerine yönelik kaygıları yer aldı. Zeybekci, TTYO ile birlikte Türkiye’nin Amerikan pazarına gümrüksüz erişememesi durumunda, Gümrük Birliği’nin sürdürülemez hale gelebileceğini önemle vurguladı. Zeybekci, böyle bir durumda Gümrük Birliği’nin askıya alınabileceğini ifade etti. Zeybekci, TTYO müzakerelerinin sonuçlandırılmasının beklendiği dönemde Lüksemburg’un Dönem Başkanı olmasını bir şans olarak gördüğünü belirtti.

Türkiye’yi ikinci evi olarak tanımlayan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider, vize serbestliği sürecinde Türkiye’ye tam destek taahhüdünde bulundu. Öte yandan Schneider, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve ekonomik işbirliğine ilişkin sorunların aşılması temennisinde bulunurken, vize konusunun Lüksemburg Dönem Başkanlığı’nda çözülebileceğini dile getirdi.

JETCO toplantısının ardından, taraflar arasında turizm ve birçok alanda işbirliğini içeren protokoller imzalandı.