İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 KASIM 2014

AB Konseyi Başkanlığında Donald Tusk dönemi başladı

30 Ağustos 2014 tarihinde AB liderleri tarafından AB Konseyi Başkanlığı görevi için onay verilen Polonya eski Başbakanı Donald Tusk, yeni görevini Herman Van Rompuy’dan 1 Aralık 2014 tarihinde devraldı. Merkez-sağ görüşlü Donald Tusk’un görev süresi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar sürecek. Tusk aynı zamanda AB Liderler Zirvesi’ne ve Avro Alanı Liderler Zirvesi’ne başkanlık edecek.

Ağustos ayında AB liderlerinin üzerinde uzlaşıya vardığı isim olan Donald Tusk’un Brüksel’deki yeni görevine ilişkin en önemli konu başlıkları, Herman Van Rompuy tarafından AB ekonomisi, Avro Alanı, Ukrayna-Rusya ilişkileri ve Büyük Britanya’nın AB’de kalması olarak belirtilmişti. Nitekim bu önceliklerin Brüksel’in gündeminde devam ettiği ve bu konularla birlikte Tusk’un görev süresinin zorlu geçeceği vurgulanıyor. Yeni AB Konseyi Başkanı Donald Tusk bu önceliklere benzer bir açıklamayı onay sürecinde dile getirmiş ve görev süresi boyunca özellikle AB-Rusya ilişkilerine Doğu Avrupa hassasiyetini getireceğini ve Avro Alanı ile dışında kalan üye ülkeler arasındaki farklılıkların giderilmesi konularına yoğunlaşacağını belirtmişti.

Tusk, AB’nin genişlemesine ve Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakıyor. 57 yaşında olan Tusk aynı zamanda Polonya’nın AB’ye entegrasyonunu hızlandırıcı politikaları ve AB fikrine olan inancı nedeniyle 2010 yılında Uluslararası Şarlman Ödülü’ne layık görülmüştü.