İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2014

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Aralık ayının ilk haftasında Türkiye’nin gündeminde, Anayasa Mahkemesi’nde görülmekte olan yüzde 10 seçim barajına ilişkin yasa; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde Güney Akım boru hattı projesinin iptali ve doğalgaza yüzde 6 indirim sağlanması; “makul şüphe” düzenlemesini içeren yeni yargı paketinin TBMM’de kabul edilmesi ve AİHM tarafından verilen “cemevlerinin ibadethane olarak değerlendirilmesi gerektiğine” ilişkin hükmü ile Yargıtay’ın verdiği “derneklerin cemevi yaptırabileceklerine” dair kararı öne çıkan başlıklardı.

Aralık ayında Türkiye’nin bir diğer önemli gündem maddesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 3 Aralık 2014 tarihinde açıklanan 2015-2019 yıllarını kapsayan enerji planıydı. Enerjide ve doğal kaynaklarda güvenli bir gelecek vizyonuyla hazırlanan Stratejik Plan,  enerji kaynaklarını ve doğal kaynakları verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirerek ülke refahına en yüksek katkıyı sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye’nin AB müktesebatına uyumu çerçevesinde önemli düzenlemelerden biri olan, madenleri uluslararası standartlara kavuşturacak Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi 4 Aralık 2014 tarihinde TBMM'de kabul edildi. Kanun, işverene, maden iş yerlerinde güvenlik ve sağlığa ilişkin risklerin ortadan kaldırılması veya en aza indirme yükümlüğü getiriyor. Bu sayede,işçilerin güvenli bir ortamda çalışma hakkının sağlanması amaçlanıyor.

Türkiye’nin Yeni AB Stratejisi kapsamında hazırlanan ve 30 Ekim 2014 tarihinde açıklanan AB’ye Katılım için Ulusal Eylem Planı’nın Birinci Aşamasının ardından, Plan’ın İkinci Aşaması 1 Aralık 2014 tarihinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından açıklandı. 2015-2019 dönemini kapsayan planın ikinci aşaması, tüm müzakere başlıklarında AB standartlarına uyum çalışmalarını içeren birincil ve ikincil mevzuat, kurumsal yapılanma ve diğer ilgili çalışmaları içeriyor.

Aralık ayının ilk haftasında Kıbrıs yine önemli gündem maddelerinden birini oluşturdu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 3 Aralık 2014 tarihinde KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’nin yürüttüğü sismik araştırmalar konusunda ve Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının tüm Ada’ya ait olması konusunda kararlı bir tutum içinde olduklarını yineledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 5- 6 Aralık 2014 tarihlerinde 3’üncü Türk-Yunan Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı kapsamında Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyaret de, her iki tarafın Kıbrıs sorununda görüş ayrılıklarını koruduğunu teyit etti.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündeminde öne çıkan başlıklar ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde Güney Akım Projesi’nden vazgeçildiğini açıklaması ve bunun AB’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirilmesi gerektiği yönündeki tartışmaları gündeme getirmesi ile Ukrayna’da AB Sivil Güvenlik Sektörü Reformu Danışma Misyonu’nun (EUAM Ukraine) 1 Aralık’ta resmi olarak yürürlüğe girmesiydi.  Güney Akım projesinin iptalinin, enerjide rotanın Türkiye'ye çevrilmesi ve Türkiye’nin öneminin artmasına sebep olduğu yorumları yapıldı.

AB’deki diğer bir önemli gelişme ise, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) aylık toplantısında, Avro Alanı’nı canlandırmak için yeni adımlar atıp atmama konusundaki kararın ertelenmesi idi.Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Draghi bu konudaki değerlendirmenin 2015 başında yapılacağını söyledi. Draghi, gerekmesi halinde tahvil alım programını devreye sokmak gibi adımlar atma konusunda ECB'de mutabakat bulunduğunu söyledi. AMB’nin “bekle ve gör” politikasını benimsemesi, avronun dolar karşısında son iki yılın en düşük oranına gerilemesi ve hisse senetlerinin değer kaybetmesine yol açtı.

Yeni haftaya girerken, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile Komisyon’un İnsani Yardım ve Krizlere Müdahaleden Sorumlu Üyesi Hristos Stilianides’in Türkiye’ye yapmakta olduğu gezi büyük bir önem taşıyor. Yeni Komisyonun görev almasından 1 ay sonra gerçekleşen bu ziyaret, ilişkilerin canlanması açısından ümit verici bir gelişmeye tekabül ediyor. Ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada Mogherini, ziyaretlerinin 'AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin stratejik öneminin ve ortak menfaat ve zorluklar karşısında ilişkileri sıkılaştırma arzularının açık bir göstergesi olduğunu' söyledi. Ziyaretlerle ilgili geniş bilgi bir sonraki bültenimizde yer alacak.

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.