İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2014

AB BAKANI BOZKIR’IN KKTC ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 3 Aralık 2014 tarihinde KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

AB Bakanı Bozkır, ziyareti kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile görüşme gerçekleştirdi. KKTC Dışişleri Bakanı Nami ile çalışma yemeğine katılan AB Bakanı Bozkır, kuzeyi güneyden ayıran Lokmacı Sınır Kapısı’nı ziyaret etti. AB Bakanı Bozkır bu temaslarının yanında Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileriyle de görüştü. Görüşmelerde, ele alınan başlıca konular, Kıbrıs meselesi, Türkiye-KKTC ikili ilişkileri ve Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirdikleri görüşmede Bakan Bozkır, Türkiye’nin yürüttüğü sismik araştırmalar konusunda, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının tüm Ada’ya ait olması konusunda kararlı bir tutum içinde olduklarını ifade etti. Bakan Bozkır, GKRY’nin, KKTC’nin haklarını dikkate almayarak doğal kaynaklara yönelik çalışmalarını tek yanlı olarak sürdürmesinin haklılık ilkesine ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bozkır, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin çalışmalarının, KKTC’nin talebi devam ettiği ve GKRY arama çalışmalarını sürdürdüğü sürece devam edeceğini kaydetti.

KKTC Dışişleri Bakanı Nami ile gerçekleştirdikleri görüşmeden önce açıklamalarda bulunan AB Bakanı Bozkır GKRY’nin, Türkiye’nin üyelik sürecini bazı fasılların açılmasını bloke ederek engellediğine dikkat çekti. Bozkır, Türkiye’nin Kıbrıs meselesinin çözümü için gerekli unsurların müzakere sürecine aktarılmasını kabul etmeyeceğinin altını çizdi ve bu unsurların fasıl açmak için değil, Kıbrıs meselesinin çözümü için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Bozkır, Avrupa Komisyonu’nun üç üyesinin 8-11 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirecekleri ziyarette, GKRY’nin hellim peyniri için menşe adı çalışmaları başlatması, Kıbrıs Türk toplumunun AB ile ilişkileri, Türkiye’den gelen içme suyunun Kıbrıs denkleminde stratejik unsur olarak kullanımı ve doğal gazın en erken zamanda Ada’nın tamamı için kullanılır hale getirilmesi yöntemlerinin ele alınacağına işaret etti.

Bozkır, Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda yaptığı değerlendirmesinde, tüzüğün tekrar devreye girmesi için gerekli isteği AB’de göremediğini belirtti. AP’nin Türkiye aleyhinde aldığı ilke karara değinen Bozkır, söz konusu kararı tanımadıklarını ve kararın Türkiye için geçerliliği olmadığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin müzakerelerden kaçan tarafın GKRY olduğunu açıklamasının ardından farklı yorumlarda bulunmasını değerlendiren Bozkır, Kıbrıs meselesinin BM açısından bir güvenilirlik meselesi olduğuna dikkat çekti. Bozkır, BM’nin son dönemde görülebilir bir başarı elde edemediği hatırlattı ve Kıbrıs sorununa getirilebilecek çözümün BM’nin imajını düzeltebilmesi için önemli bir imkân olduğunu belirtti.